Pantilimon a fost cel mai bun jucător al lui Sunderland la meciul de joi

Doi fotbaliști români au jucat în Anglia în prima zi a noului an

Sport 03 Ianuarie 2015 / 00:00 568 accesări

Antrenorul echipei Manchester City, Manuel Pellegrini, a declarat că portarul Costel Pantilimon a fost cel mai bun jucător al formaţiei Sunderland îm meciul disputat joi seară și câştigat de City cu scorul de 3-2 (Yaya Toure 57, Jovetic 67, Lampard 73 / Rodwell 68, Johnson 71-pen.), informează Manchester Evening News. „Am înscris de trei ori şi am mai avut trei sau patru ocazii clare. Din acest punct de vedere, consider că Pantilimon a fost cel mai bun jucător al oaspeţilor”, a spus Pellegrini despre fostul său jucător, după meciul de la Manchester, în care internaționalul român a reușit să limiteze proporțiile scorului.

Și fundaşul Florin Gardoş a fost titular în partida câştigată de echipa lui, Southampton, pe teren propriu, în faţa formaţiei Arsenal Londra, scor 2-0 (Mane 34, Tadic 56), tot în etapa a 20-a a campionatului Angliei, prima din retur. Gardoş a evoluat până în minutul 71, când a fost înlocuit cu Yoshida, internaționalul român fiind sancţionat cu un cartonaş galben în minutul 67.

Al treilea român din Premier League, fundaşul Vlad Chiricheş, a fost doar rezervă în derby-ul londonez pe care echipa lui, Tottenham Hotspur, l-a câștigat în fața lui Chelsea cu scorul de 5-3 (Kane 30, 52, Rose 44, Townsend 45+4-pen., Chadli 78  / Diego Costa 18, E. Hazard 61, Terry 87). A fost doar pentru a doua oară când o echipă antrenată de Jose Mourinho a primit cinci goluri într-o partidă! Precedentul astfel de episod fusese înregistrat când portughezul o antrena pe Real Madrid, învinsă de FC Barcelona cu 5-0.

În ciuda acestui eșec, Chelsea Londra păstrează șefia clasamentului în Anglia, la egalitate perfectă cu Manchester City, ambele având câte 46 de puncte și un golaveraj identic: 44-19! Asta după ce londonezii au avut la un moment dat un avans de opt puncte față de City, campioana en titre. Urmează în clasament Manchester United 37p, Southampton 36p, Tottenham 34p și Arsenal 33p.