Pittsburgh Penguins este noua campioană din NHL

Sport 13 Iunie 2016 / 20:33 378 accesări
Uriașa Cupă Stanley nu este ușor de ținut nici pentru puternicul Sidney Crosby

Formația Pittsburgh Penguins a cucerit pentru a patra oară în istorie Cupa Stanley, trofeul rezervat campioanei ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață (NHL), după ce a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formația San Jose Sharks, în cel de-al șaselea meci al finalei. Căpitanul învingătorilor, Sidney Crosby, dublu campion olimpic cu selecționata Canadei, a oferit patru pase decisive pe parcursul finalei NHL, două dintre ele în meciul de duminică seară, și a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei, primind trofeul Conn Smythe. Un alt artizan al succesului a fost tânărul portar Matt Murray (22 de ani), care a reușit 18 intervenții decisive pe parcursul jocului disputat duminică.

Pittsburgh a deschis scorul în meciul 6 prin Brian Dumoulin, la jumătatea primei reprize. Logan Couture a egalat pentru californieni, în minutul 6 al reprizei secunde, însă doar un minut mai târziu, Kris Letang i-a readus pe oaspeți în avantaj, din pasa lui Crosby. Cu 62 de secunde rămase de joc din repriza a treia, Patric Hornqvist a stabilit scorul final, marcând în poarta goală tot după o pasă a lui Crosby.

Pinguinii au câștigat finala cu scorul general de 4-2 și au obținut pentru a patra oară Cupa Stanley, pe care au mai câștigat-o în 1991, 1992 și 2009. San Jose Sharks a fost prezentă în premieră în finala NHL.