Prima surpriză a turneului final

Fotbal / EURO 2016, Grupa F, etapa 1: AUSTRIA - UNGARIA 0-2

Sport 14 Iunie 2016 / 20:58 836 accesări
Golul lui Stieber a parafat prima surpriză de la EURO 2016

Primul meci din Grupa F de la EURO 2016, desfășurat marți pe arena Stade de Bordeaux, a început promițător, cu un șut în bară al lui Alaba chiar în primul minut de joc! În continuare, defensivele Austriei și Ungariei au fost mult mai atente și au neutralizat toate atacurile. Fără Lovrencsics, accidentat și indisponibil de ultimă oră, maghiarii au combinat mai mult, dar fără a fi prea periculoși, în timp ce austriecii au accelerat mai mult, lovind pe contre. Jocul s-a mai animat pe final de repriză. În min. 41, la o acțiune purtată de Arnautovic, Harnik nu a ajuns la timp mingea, iar Dzsudzsák (min. 43), singur cu portarul Almer, nu a nimerit cadrul porții.

Un șut splendid al lui Dzsudzsák (55) a anunțat deschiderea scorului. Szalai a înscris din careu, în minutul 62, după o splendidă combinație cu Kleinheisler: 1-0 pentru Ungaria. Austriecii au marcat și ei, în minutul 66, însă golul a fost anulat pentru că Dragović a comis anterior un fault în atac. Unul foarte tare, chiar dacă se afla în careul advers, pentru care a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat! În superioritate numerică, ungurii au evoluat cu mai multă încredere în propriile forțe și au neutralizat bine iureșul austriac. Ba mai mult, noul intrat Stieber a marcat în minutul 87, pe contraatac, golul care a lămurit definitiv lucrurile: 2-0 scor final. S-a adeverit încă o dată tradiția: când Szalai marchează, Ungaria nu pierde!

UNGURUL KIRÁLY, CEL MAI „BĂTRÂN” FOTBALIST CARE A JUCAT VREODATĂ LA UN CAMPIONAT EUROPEAN!

Meciul de marți de la Bordeaux va intra în istoria Campionatelor Europene de fotbal! Asta pentru că portarul Ungariei, Gábor Király, a devenit, la 40 de ani și 75 de zile, cel mai vârstnic participant din istorie la un turneu final de Campionat European, depășind recordul de 39 de ani și 91 de zile al lui Lothar Matthäus. Alţi jucători de vârstă înaintată prezenţi la turnee finale europene au fost Morten Olsen (Danemarca), 38 de ani și 308 zile, și Peter Shilton (Anglia), 38 de ani și 271 de zile, ambii la EURO 1988. Király a debutat pentru naționala maghiară în 1998 și până în prezent a adunat 103 selecții. El a evoluat de-a lungul carierei sale pentru Haladas, Hertha Berlin, Crystal Palace, West Ham United, Aston Villa, Bayer Leverkusen și Fulham. Din 2015 a revenit la Haladas.

Au evoluat formațiile: AUSTRIA (selecționer Marcel Koller): Almer - Klein, Dragović, Hinteregger, Fuchs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik (77 Schöpf), Junuzovic (59 Sabitzer), Arnautovic - Janko (65 Okotie); UNGARIA (selecționer Bernd Storck): Király - Fiola, Guzmics, Lang, Kádár - Gera - Németh (89 Pintér), A. Nagy, Kleinheisler (80 Stieber), Dzsudzsák - Szalai (69 Priskin).

Cartonașe galbene: Dragović (33, 66) / Németh (80). Cartonaș roșu: Dragović (66). Partida a fost arbitrată de Clément Turpin (Franța).