Primele medalii pentru România la Jocurile Olimpice pentru Tineret 2018

În Argentina, la Buenos Aires

Sport 09 Octombrie 2018 / 11:06 578 accesări

Judoka Iosif Şulcă a adus prima medalie de aur delegaţiei tricolore la JOT 2018 (sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic si Sportiv Roman)

Înotătorul Daniel Martin a obţinut medalia de argint în proba de 100 de metri spate (sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic si Sportiv Roman)

Halterofila Mihaela Cambei a câştigat bronzul la categoria 48 kg (sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic si Sportiv Roman)

La Jocurile Olimpice pentru Tineret care se desfăşoară în această perioadă la Buenos Aires, în Argentina, delegaţia României a obţinut în primele două zile de concurs trei medalii. Judoka Iosif Şulcă a câştigat medalia de aur la categoria 81 de kg, după ce l-a învins în finală pe Martin Bezdek (Cehia), prin ippon, înotătorul Daniel Martin a obţinut medalia de argint în proba de 100 de metri spate, cu timpul de 53,59 de secunde, iar halterofila Mihaela Cambei s-a clasat pe locul 3 la categoria 48 kg, cu un total de 158 kg, 70 kg la smuls şi 88 kg la aruncat.

În turneul de tenis de masă, constănţeanul Cristian Pletea s-a calificat în optimile de finală, câştigând grupa în urma victoriei din ultimul meci, 4-1 (11-8, 11-9, 5-11, 11-6, 12-10) cu azerul Yu Kinhang. Şi Andreea Dragoman va evolua în optimi, la feminin, marţi după amiază fiind programate confruntările care pot aduce calificarea în sferturi pentru sportivii noştri: Andreea Dragoman - Anna Wegrzyn (Polonia) şi Cristi Pletea - Matteo Mutti (Italia).