Pseudo-fotbaliştii Farului s-au făcut de râs

Fotbal / Liga a II-a, etapa a 14-a: FC FARUL CONSTANŢA - GLORIA BUZĂU 1-4

Sport 18 Noiembrie 2013 / 00:00 1944 accesări

Şansele echipei pregătite de Ion Răuţă de a prinde un loc în play-off-ul Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal s-au diminuat considerabil, după ce FC Farul Constanţa a pierdut meciul cu principala contracandidată, Gloria Buzău, scor 1-4 (Bolat 13 / Verdeş 20, 36, Dăniţă 45, Puşcaşu 50), pe teren propriu, sâmbătă, în etapa a 14-a. Partida a fost una ciudată, o parte dintre jucători lăsând impresia că nu vor să joace pentru a scăpa de tehnicianul grupării de pe litoral, pe care l-au acuzat că face antrenamente prea tari. Totuşi, începutul a fost unul bun pentru gazde, care au deschis scorul prin Bolat, cu o lovitură de cap din centrul careului, în min. 13, după un corner executat de I. Florea. Un minut mai târziu, Igiroşanu a scăpat singur, dar a ratat incredibil, trimiţând direct în braţele lui Stoicescu. Min. 20 a adus egalarea, Verdeş fiind lăsat de Răvoiu să preia în careu, după o lovitură liberă de la peste 50 m de poarta lui Neagu, iar atacantul oaspeţilor a finalizat cu un şut la colţul lung. Patru minute mai târziu, N. Creţu a obţinut o lovitură de pedeapsă, dar I. Florea a executat indolent şi Stoicescu a parat fără probleme. Mai mult, buzoienii au preluat conducerea în min. 36, Verdeş reluând cu capul de lângă Buzea, în urma unei lovituri libere, după ce căpitanul Farului a simulat săritura la cap. Mai mult, diferenţa s-a mărit în ultimul minut al primei reprize, Dăniţă trimiţând tot cu capul, din centrul careului, după o lovitură de colţ la care fundaşii Farului nici măcar nu s-au deranjat să simuleze marcajul la adversari.

LIPSĂ DE RESPECT Repriza secundă a adus un nou gol din fază fixă pentru oaspeţi, micuţul Puşcaşu, lăsat liber de apărarea constănţeană, reluând cu capul la colţul scurt. Faza meciului a fost oferită în min. 60 de Coconaşu, unul dintre jucătorii care au făcut figuraţie pe teren. Apostrofat în mod civilizat de unul dintre puţinii spectatori din tribună, mijlocaşul Farului a răspuns jignitor, apoi şi-a continuat reprezentaţia cu câteva pase la adversar. Mai mult, a continuat să sfideze asistenţa, certându-şi antrenorul în momentul schimbării, petrecută câteva minute mai târziu. „L-am schimbat pentru că era recalcitrant şi, în loc să joace, se certa cu publicul”, a explicat Răuţă. Meciul s-a încheiat cu o bară a lui Igiroşanu, însă puţinii fani au părăsit arena cu impresia că unii jucători doar au mimat fotbalul în meciul de sâmbătă. „Dacă învingeam sau obţineam măcar un egal, luam o opţiune pentru play-off. Este incredibil că am primit patru goluri din faze fixe şi este de neînţeles ca nimeni să nu sară la cap. N-am acuzat niciodată jucătorii, pentru că trebuie să ai dovezi ca să faci acest lucru. Unii ar trebui să plece, dar nu se poate face acest lucru până în iarnă şi mai avem patru jocuri”, a spus antrenorul Ion Răuţă.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ion Răuţă): Vl. Neagu - Băjan, Buzea, Răvoiu, Mansur - I. Florea (63 Butoi), Coconaşu (66 Tothăzan) - Ivanovici (77 Tarek), Bolat, N. Creţu - Igiroşanu; Gloria (antrenor Ioan Viorel): Stoicescu - Airinei, Dăniţă, Bîrsănel, B. Dumitru - M. Mihăescu (71 A. Voicu), Marcu - G. Ion (55 Fl. Alexandru), Puşcaşu, Drăguţ (78 Burlacu) - Verdeş. Cartonaşe galbene: N. Creţu, Coconaşu / Bîrsănel, B. Dumitru, Puşcaşu, G. Ion. Au arbitrat: Eduard Constantinescu (Craiova) - Florin Ungureanu şi Bogdan Velicu (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate din Seria 1, etapa a 14-a: Unirea Slobozia - CF Brăila 1-0, FC Clinceni - SC Bacău 1-1, CSMS Iaşi - Unirea Tărlungeni 2-0; FC Farul Constanţa - Gloria Buzău 1-4. Dunărea Galaţi şi Rapid CFR Suceava stau. Meciul Rapid Bucureşti - ACS Berceni a fost amânat pentru 27 noiembrie.

Clasament: 1. FC Clinceni 25p (golaveraj: 27-14), 2. CSMS Iaşi 25p (22-11), 3. ACS Berceni 22p (16-8), 4. Rapid Bucureşti 22p (15-10), 5. Unirea Slobozia 22p (17-13), 6. Gloria Buzău 18p (18-12), 7. FC FARUL CONSTANŢA 15p (9-15), 8. SC Bacău 12p (15-18), 9. Unirea Tărlungeni 9p (6-13), 10. CF Brăila 8p (13-23), 11. Rapid CFR Suceava 8p (11-21), 12. Dunărea Galaţi 3p (11-22).