Punct important pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 15-a: FC FARUL CONSTANȚA - FC VOLUNTARI 1-1

Sport 01 Decembrie 2014 / 00:00 1534 accesări

După patru eșecuri consecutive, FC Farul Constanța a reușit să obțină un rezultat de egalitate, remizând sâmbătă, pe teren propriu, cu liderul clasamentului Seriei 1, FC Voluntari, scor 1-1 (Plămadă 9 / C. Achim 25), în etapa a 15-a a Ligii a II-a. Cu o atitudine mult schimbată în bine față de rundele precedente, constănțenii au atacat din start și au deschis scorul după doar două minute de joc, după ce Plămadă, lansat perfect de R. Neagoe, a trimis din unghi, la colțul scurt. Oaspeții au reacționat rapid și S. Ciucă s-a întrebuințat serios la șuturile trimise de M. Ene și Voduț. Egalarea a venit însă în min. 25, când defensiva gazdelor a bîlbâit un balon trimis în centrul careului, iar C. Achim a trimis în plasă din trei metri. Repriza secundă s-a jucat pe contre, cu ilfovenii mai periculoși, prin Voduț și E. Stan, dar elevii lui Ion Barbu au rezistat până la ultimul fluier, ba chiar au fost aproape să dea lovitura pe contraatac, prin Scărlătescu. Ultimele minute au adus și două eliminari, câte una în fiecare tabăra. Mai întâi, Cl. Popa a fost trimis la cabine în min. 87, după ce a încasat două cartonașe galbene pentru faulturi de joc. Apoi, în al doilea minut de prelungiri, Voduț a fost avertizat în două rânduri pentru proteste, la distanță de doar câteva zeci de secunde, și a văzut cartonașul roșu.

„După o serie neagră, a venit în sfârșit un punct, dar situația este grea, mai ales că avem o grămadă de accidentați și suspendați pentru meciul de la Buzău. Mă antrenez și eu, că poate joc o repriză. Îi felicit pe jucători pentru atitudine și sper să nu pierdem la Buzău”, a spus antrenorul principal al Farului, Ion Barbu.

Au evoluat echipele - FC Farul (antrenor Ion Barbu): S. Ciucă - Cl. Popa, D. Ciobanu, Miulescu (60 Straton), R. Szalkai - Ochia (46 Cîrstoiu), R. Neagoe - Scărlătescu, Ivănică, I. Plămadă (73 Pîslaru) - M. Enciu; FC Voluntari (antrenor Ilie Poenaru): Hînţescu - Sg. Moga, C. Achim, Mitache, Fl. Maxim - S. Rădoi, Todoran - C. Roşu (55 T. Bălan), M. Ene (67 G. Deac), Călinţaru (73 E. Stan) - Voduţ. Cartonașe galbene: S. Ciucă, D. Ciobanu, Straton, Cîrstoiu, Cl. Popa 2, Ivănică / Voduț 2. Cartonașe roșii: Cl. Popa (min. 87) / Voduț (min. 90+2). Au arbitrat: Marian Barbu (Făgăraş) - Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Iulian Cătălin Brînză (Botoşani).

Rezultatele etapei: FC Farul Constanţa - FC Voluntari 1-1, Săgeata Năvodari - Rapid CFR Suceava 0-6, CS Baloteşti - Unirea Slobozia 1-1, CF Brăila - SC Bacău 1-1, FCM Dorohoi - Academica Argeș 0-0, Gloria Buzău - ACS Berceni 7-1.

Clasament: 1. Voluntari 35p, 2. Suceava 28p (golaveraj: 31-14), 3. Academica Argeș 28p (25-14), 4. SĂGEATA NĂVODARI 24p, 5. Buzău 22p (16-26), 6. Slobozia 20p (19-16), 7. Brăila 20p (19-21), 8. Bacău 18p, 9. Berceni 15p, 10. FC FARUL CONSTANȚA 12p, 11. Balotești 11p, 12. Dorohoi 10p.