Raluca Olaru, în turul secund al probei de dublu mixt de la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 07 Iulie 2017 / 22:35 1099 accesări
Raluca Olaru, alături de francezul Fabrice Martin, a obţinut victoria în primul tur la dublu mixt

Perechea formată din Raluca-Ioana Olaru şi francezul Fabrice Martin s-a calificat, vineri seară, în turul al doilea al probei de dublu mixt din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. În meciul din primul tur, Olaru şi Martin au dublul Yifan Xu (China) / Leander Paes (India), cu scorul de 5-7, 6-3, 6-2, după o oră şi 52 de minute de joc.

Olaru a fost prezentă şi în primul tur la dublu feminin la Wimbledon, alături de Veronica Cepede Royg (Paraguay), dar în partida cu Monica Niculescu (România) şi Hao-Ching Chan (Taiwan), favoritele numărul 9, rezultatul nu a fost unul favorabil. Olaru şi Royg au cedat, cu scorul de 4-6, 6-3, 1-8, în duelul cu Niculescu şi Chan.

OLARU, CÎRSTEA ŞI MERGEA JOACĂ SÂMBĂTĂ

În turul secund la dublu mixt, Olaru şi Martin vor înfrunta sâmbătă, de la ora 16.30, cuplul Gabriela Dabrowski (Canada) / Rohan Bopanna (India), cap de serie numărul 10, care nu a evoluat în runda inaugurală.

Tot sâmbătă, dar de la ora 13.30, în turul al treilea al probei de simplu feminin, Sorana Cîrstea (locul 62 WTA) o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14).

Iar în turneul de dublu masculin, tot sâmbătă, de la ora 13.30, în turul al doilea, perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi, cap de serie numărul 14, se vor duela cu dublul austriac alcătuit din Julian Knowle şi Phillip Oswald.

Turneul de la Wimbledon se desfășoară în perioada 3-16 iulie și este dotat cu premii în valoare totală de 31,6 milioane de lire sterline.