Răzvan Florea, în finala probei de 200 m spate

CM de nataţie, Melbourne 2007

Sport 30 Martie 2007 / 00:00 623 accesări

Constănţeanul Răzvan Florea a salvat din nou onoarea nataţiei româneşti. După ce anul trecut a fost singurul medaliat la Campionatele Europene, cel mai bun înotător român în 2005 şi 2006 a stabilit deja cea mai bună performanţă “tricoloră” la Campionatele Mondiale, găzduite în aceste zile de Melbourne. Sportivul de la CS Farul a confirmat aşteptările specialiştilor, calificîndu-se în finala probei sale favorite, 200 m spate. Medaliatul cu bronz de la Jocurile Olimpice de la Atena, a intrat în competiţie încă din faza seriilor. Fără să forţeze, elevul antrenoarei Gina Handrea a obţinut biletele pentru semifinale, cu al cincilea timp, 1.59:25. Datorită acestei performanţe, Florea a îndeplinit baremul pentru calificarea la Jocurile Olimpice din 2008 de la Beijing, după ce bifase acest obiectiv şi în proba de 100 m spate. Lupta din semifinale a fost şi mai dură, dar constănţeanul a înotat excelent. Intrat în a doua semifinală, s-a ţinut permanent în spatele recordmanului mondial Aaron Peirsol şi a încheiat pe poziţia secundă, cu timpul de 1.58:59. În clasamentul cumulat, Florea a ocupat locul al cincilea, la două secunde şi 60 de sutimi de liderul Ryan Lochte. În aceste condiţii, el va pleca în finala programată în cea de-a doua sesiune de astăzi de pe culoarul al treilea.

Restul “tricolorilor” care au evoluat ieri au dezamăgit, ratînd calificarea în fazele superioare. Ştafeta României de 4x200 m liber feminin, formată din Camelia Potec, Valentina Brat, Larisa Lăcustă şi Ionela Cozma s-a clasat doar pe locul 16 în serii. Înotătorul Valentin Preda a ocupat locul 34 în seriile probei de 200 m bras, în timp ce Ionela Cozma a încheiat pe locul 36 în seriile probei de 100 m liber feminin.

Performanţa zilei a fost realizată de americanul Michael Phelps în proba de 4x200 m mixt, care s-a impus cu un nou record mondial, 1.54:98. Phelps se află la al treilea record mondial la actuala ediţie a CM, după cele de la 200 m liber şi 200 m fluture şi la a patra medalie de aur, după ce a cîştigat şi la 4x100 m liber. Şi ştafeta de 4x200 m liber a SUA, formată din Natalie Coughlin, Dana Vollmer, Lacey Nymeyer şi Katie Hoff, a stabilit un nou record mondial 7.50:09, în timp ce americanca Leila Vaziri şi-a egalat propriul record mondial în proba de 50 m spate, stabilit cu o zi în urmă, în semifinale.