Real Madrid, la a 39-a partidă fără înfrângere în fotbalul spaniol

„Galacticii“ au egalat recordul Barcelonei

Sport 08 Ianuarie 2017 / 16:37 399 accesări
Cristiano Ronaldo a prezentat suporterilor „Balonul de Aur” cucerit la sfârşitul anului trecut (sursa foto: www.goal.com)

Real Madrid a învins sâmbătă, scor 5-0, pe Granada, în etapa a 17-a din campionat, şi a ajuns la al 39-lea meci consecutiv fără înfrângere în competiţiile interne, egalând recordul stabilit de Barcelona sezonul trecut.

Golurile partidei au fost înscrise de Isco, care a reuşit o dublă, în minutele 12 şi 31, Karim Benzema, în minutul 21, Cristiano Ronaldo, în minutul 27, şi brazilianul Casemiro, în minutul 58. În urma acestui rezultat, Real Madrid a acumulat 40 de puncte şi s-a distanţat la şase puncte de Barcelona, ambele echipe având acelaşi număr de meciuri disputate.

Înaintea începerii meciului, Cristiano Ronaldo a prezentat suporterilor aflaţi pe stadionul „Santiago Bernabeu” trofeul „Balonul de Aur” cucerit la sfârşitul anului trecut.

În urma succesului înregistrat, formaţia pregătită de Zinedine Zidane a egalat recordul de meciuri fără înfrângere stabilit de Barcelona în fotbalul spaniol (campionat şi Cupa Regelui Spaniei), ajungând la 39-a partidă consecutivă în care nu a cunoscut gustul amar al înfrângerii.