Rezultate bune pentru micii atleți constănțeni

Atletism / CN de juniori 2 și 3 - etapa 1

Sport 09 Mai 2016 / 19:20 1033 accesări
Antrenoarea Eveline Lisenco, alături de Bianca și Stere Șiangă, pe stadionul din Pitești (sursa foto: Facebook)

La prima etapă din cadrul Campionatului Național de atletism pentru juniori 2 și 3, desfășurată la finalul săptămânii trecute, la Pitești, a fost prezentă o numeroasă delegație constănțeană, de la CS Farul și LPS „Nicolae Rotaru”. La juniori 2, David Ciolpan (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Cătălin Ganera) a ocupat locul 1 la triplusalt și locul 3 la săritura în lungime, Bianca Șiangă (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco) a terminat pe locul 2 la triplusalt, Ana Cornățean (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco) s-a clasat pe locul 3 la 400 m și pe locul 5 la 200 m, Andrei Cojocaru (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco) a încheiat pe locul 3 la 400 m și pe locul 4 la 200 m, în timp ce Eduard Rusu (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Cătălin Ganera) a ratat podiumul, sosind pe locul 4 la 400 m garduri. La juniori 3, Stere Șiangă (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco) a câștigat în proba de triplusalt și în cea de săritura în lungime, Robert Bîrsa (LPS „Nicolae Rotaru”, Niculina Chiricuță) a ocupat locul 2 la 100 m, în timp ce Alexandra Cornea (LPS „Nicolae Rotaru”, Cătălina Ganera) s-a clasat pe locul 3 la triplusalt.

Tot la finalul săptămânii trecute, în Cipru, la Lefkosia, s-a desfășurat International Junior Match, un patrulater de atletism pentru juniori 1, la care au participat sportivi din Cipru, România, Israel și Ucraina. Printre participanți s-a numărat și constănțeanul Cristian Nedelcu (CS Farul, antrenor Alin Larion), care a ocupat locul 3 la 400 m.