România luptă pentru prima poziţie în grupă

Handbal feminin

Sport 15 August 2008 / 00:00 540 accesări

Echipa naţională de handbal feminin a României defilează la Jocurile Olimpice de la Beijing. Calificată încă după primele trei partide disputate în GrupaA, României nu îi rămîne de acum încolo decît să îşi facă calculele pentru sferturi. După ce a trecut de Kazahstan (31-19), China (34-20) şi Franţa (34-26), elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi par să nu aibă adversar în lupta pentru podiumul olimpic. “Tricolorele” joacă ultimele două meciuri doar pentru poziţia de pe care va ajunge în sferturi şi chiar dacă au biletul pentru sferturi în buzunar, Tadici nu se mulţumeşte doar cu atît. “Nu e tot ce putem. Sîntem doar la 80 la sută din potenţial. Vrem să ajungem în sferturi de pe prima poziţie”, a declarat antrenorul naţionalei după partida cu Franţa. Fetele mai au de înfruntat în cadrul grupei Angola (astăzi, ora 10.30) şi Norvegia (duminică, ora 8.40), cu ultima urmînd a se da lupta pentru prima poziţia din grupă. Dacă vor termina pe prima poziţie, fetele vor avea de înfruntat în sferturi ocupanta poziţie a patra din Grupa B. După cum se prezintă situaţia din grupe la ora actuală, în sferturile de finală naţionala noastră ar putea juca împotriva Ungariei sau Germaniei. Adversara de astăzi, Angola este codaşa Grupei A, după ce nu a cîştigat niciuna dintre întîlnirile disputate pînă acum: 21-32 cu Franţa, 17-31 cu Norvegia, 24-32 cu China. Aşadar, un adversar care în mod normal nu are cum să pună probleme “galacticelor” lui Tadici. Însă nu trebuie uitat că echipa de pe continentul negru este cîştigătoarea Campionatului African în 2008, a ocupat locul şapte la Campionatul Mondial din Franţa din 2007 şi s-a clasat a noua la Jocurile Olimpice din 2004. „Fetele au învins Franţa la cea mai mare diferenţă de scor pe care au avut-o vreodată într-un meci direct cu aceasta. Se vede că sînt în formă. Vine meciul cu Norvegia, dar trebuie luată în considerare şi Coreea de Sud, care a făcut egal cu Rusia şi a învins Germania”, le-a transmis handbalistelor preşedintele ANS, Octavian Bellu.

Clasamente - Grupa A: 1. Norvegia 6 p; 2. România 6 p; 3. Franţa 4 p; 4. China 2 p; 5. Kazahstan 0 p; 6. Angola 0 p; Grupa B: 1. Coreea de Sud 5 p; 2. Rusia 5 p; 3. Ungaria 5 p; 4. Germania 2 p; 5. Brazilia 1 p; 6. Suedia 0 p.