România, o nouă înfrângere în preliminariile CE de volei masculin

Sport 29 Mai 2010 / 00:00 554 accesări

Naţionala de volei masculin a României a înregistrat a patra înfrângere cu 3:0 în preliminariile Campionatului European din anul 2011! Vineri, în prima zi a turneului găzduit de localitatea italiană Gioia del Colle, voleibaliştii noştri au jucat împotriva Turciei, liderul clasamentului, şi au cedat seturile cu 22:25, 16:25 şi 23:25. Tricolorii au pus probleme în primul set, în care au condus cu 8:4 şi 16:14, dar turcii au egalat la 22 şi apoi nu au mai cedat niciun punct. Setul al doilea n-a avut istoric, iar în ultimul România a ţinut aproape până la 23:23, după ce a condus cu 8:4 la primul time-out tehnic! „Am jucat poate puţin mai bine decât la Ankara, dar nu extraordinar, chiar dacă am pus probleme în primul şi al treilea set. Un singur jucător a evoluat bine cap-coadă, Bogdan Olteanu”, a declarat Virgil Dumitrescu, directorul tehnic al Federaţiei Române de Volei. Au evoluat pentru România (antrenor Stelian Moculescu): Bartha - Chiţigoi, Began, Stancu, Olteanu, Borota, Feher - libero (au mai jucat: Ghimeş, Lică, Voinea şi Călin). În celălalt meci disputat vineri, Italia a trecut, fără probleme, de Belarus.

Rezultate - vineri: Turcia - România 3:0 (25:22, 25:16, 25:23); Italia - Belarus 3:0 (25:21, 25:19, 25:19).

Programul partidelor - sâmbătă: Belarus - Turcia (ora 18.30), Italia - România (ora 21.30); duminică: România - Belarus (ora 17.30), Turcia - Italia (ora 21.30).