România U19 s-a calificat la Turul de Elită al Campionatului European

Cu cinci jucători de la Academia Hagi în echipă

Sport 16 Noiembrie 2015 / 16:09 669 accesări

Echipa naţională de fotbal Under 19 a României (jucători născuţi după 1 ianuarie 1997) a obținut a doua victorie în grupa preliminară de calificare la Turul de Elită al Campionatului European. În meciul disputat la Oradea, tricolorii au învins Andorra, cu scorul de 2-0 (1-0), ambele goluri fiind marcate de atacantul Cristian Ene, component al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, în minutele 19 și 51. Selecţionerul Andrei Spier i-a utilizat în acest joc pe toți cei cinci fotbaliști convocați de la Academia Hagi: portarul Arpad Tordai (a fost titular şi a jucat tot meciul), fundașul dreapta Victor Rogoza (a fost titular şi a jucat tot meciul), fundașul stânga Dan Panait (căpitanul echipei, a jucat până în minutul 62), mijlocașul Alexandru Cicâldău (a fost titular şi a jucat tot meciul) şi atacantul Cristian Ene (a jucat până în minutul 75). Din lot a mai făcut parte și Alexandru Stoica, jucător împrumutat de Academia Hagi la Dunărea Călăraşi, care a fost rezervă în partida cu Andorra.

În urma acestei victorii, România U19 a obținut calificarea la Turul de Elită înaintea ultimului joc din turneul de calificare, partida cu Elveția urmând să se dispute marți, de la ora 11.00.

Clasament: 1. Elveția U19 6p (golaveraj: +5), 2. ROMÂNIA 6p (+4), 3.Andorra U19 0p (-3), 4. Insulele Feroe 0p (-6).