România, vicecampioană europeană la minifotbal

Sport 19 August 2018 / 17:18 675 accesări

Reprezentativa de minifotbal a României a ocupat locul secund la turneul final Campionatului European desfășurat în Ucraina, la Kiev, după ce a cedat, sâmbătă seară, în finala cu Cehia, cu scorul de 1-4, golul de onoare al tricolorilor fiind marcat de Nemiţanu, în minutul 34.

După cele patru victorii din Grupa A, România a învins, în sferturile de finală, Muntenegru, scor 2-0 (Kovac 9- autogol, Chirică 33-pen.), iar în semifinale a eliminat Kazahstanul, la loviturile de departajare, cu scorul de 3-1 (au înscris Vincene, Nemiţanu şi Alecu), după ce la finalul timpului regulamentar de joc tabela de marcaj a arătat 2-2 (C. Vlad 18, Popa 35 / Hasenov 9, Darabaev 40).

Antrenorul Marius Mitu a folosit la turneul final următorii jucători: Matache și Amarinei - portari, Popa, R. Radu, Vincene, Tănase, Burciu, Stupu, Paulevici, S. Vasile, Alecu, Nemițanu, Chirică, C. Vlad și Stelea.

Echipa națională a României este cea mai titrată din istoria minifotbalului european, câștigând şase titluri europene consecutiv, în 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 şi 2015.