Sacul de medalii…

Tenis de masă / Campionatele Balcanice de Juniori şi Cadeţi, Buzău

Sport 03 Iulie 2006 / 00:00 963 accesări

Tenisul de masă românesc… şi constănţean domină Balcanii (doar Balcanii deocamdată, pînă la Campionatele Europene de la sfîrşitul lunii)! Onoranta obişnuinţă s-a păstrat şi la Balcaniada de la Buzău, locul unde jucătoarele antrenate de Viorel Filimon, Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Vasile Arnăutu (lotul de cadete) au început importanta lună competiţională în forţă… şi formă! Juniorele constănţene au obţinut opt medalii, dintre care trei de aur, iar cadetele şase, cu trei de aur! După ce au cîştigat competiţia pe echipe, jucătoarele noastre s-au luptat între ele în concursurile individuale. Constănţeanca Elizabeta Samara a fost învinsă cu 1-4 în finala feminină de Daniela Dodean (Stirom Bucureşti), în timp ce Andreea Mămăligă (LPS CSS Farul) s-a clasat pe al treilea. Cel mai bun dublu european, Samara - Dodean s-a impus greu, cu 3-2 în faţa perechii Mămăligă - Andreea Dospina (Slatina), pe ultima treaptă a podiumului urcînd cuplul constănţean Irina Hoza - Ioana Ghemeş. Andreea Mămăligă a cîştigat şi ea o medalie de aur, alături de bucureşteanul Alexandru Cazacu la dublu mixt, după o finală dominată autoritar (3-0) în faţa Elizei Samara şi lui Radu Voinea (Pro Auto Bucureşti).

Campioanele balcanice de cadete, jucătoarele constănţene Cristina Hîrîci şi Ana Maria Sebe, au oferit un duel palpitant în finala de simplu, adjudecată cu 4-3 (12-10 în decisiv) de prima dintre ele. Făcînd pereche la dublu, cele două au pierdut cu 0-3 în ultimul act, în faţa cuplului Camelia Poştoacă (Cîmpulung) - Bernadette Szocs (Tg.Mureş). Cristina Hîrîci, alături de mureşeanul Hunor Szocs, a cîştigat şi proba de mixt, unde Ana Maria Sebe, cu severineanul Cosmin Dăescu, a venit pe locul al treilea. O competiţie de success, o ultimă verificare internaţională înaintea Europenelor din Serbia, care încep pe 20 iulie. Astăzi se va da startul la Buzău Campionatul Naţional al Şcolilor Sportive, iar de pe 8 iulie, reprezentativele de junioare şi cadete vor intra în cantonament la Constanţa.