Şahtior, mare favorită

Fotbal / Cupa UEFA, sferturi de finală, manşa retur

Sport 16 Aprilie 2009 / 00:00 520 accesări

Returul sferturilor de finală ale Cupei UEFA l-ar putea aduce pe Mircea Lucescu cu un pas mai aproape de trofeu! După manşa tur, echipa care stă cel mai bine este Şahtior, care a învins acasă cu 2-0. Pentru noul lider al campionatului francez meciul se anunţă foarte greu, ucrainienii primind doar cîte un gol în precedentele două partide externe. Jucînd în deplasare, cele două echipe germane pleacă de la acelaşi scor, 3-1, realizat pe teren propriu. Şi este greu de crezut că pot rata calificarea în semifinale. În sfîrşit, cel mai echilibrat meci este cel de la Kiev, care pleacă de la... zero!

Programul sferturilor de finală, meciul de la Kiev fiind programat de la ora 19.30, celelalte trei partide jucîndu-se de la 21.45: Dynamo Kiev - PSG (0-0 în tur); Olympique Marseille - Şahtior Doneţk (0-2 în tur); Udinese - Werder Bremen (1-3 în tur); Manchester City - Hamburger SV (1-3 în tur).