Salvatorul... Raul

Grupa H: Spania - Tunisia 3-1

Sport 20 Iunie 2006 / 00:00 971 accesări

Aseară, la Stuttgart, Tunisia a sperat 70 de minute într-o surpriză. Dar Spania s-a impus, în cele din urmă, cu 3-1, după ce a fost condusă la pauză cu 1-0, aşteptînd acum optimile de finală. Partida a început cu o ratare a lui Villa (min.6), şut în plasa laterală, după care tunisienii au dat lovitura în min.8. Contraatac ucigător pentru defensiva ibericilor şi Mnari l-a învins pe Casillas, după ce portarul spaniol a respins, în primă fază, balonul şutat de Chedli. Echipa antrenată de Luis Aragones a reluat ofensiva, dar apărarea africanilor a rezistat, jucătorii spanioli ratînd numeroase ocazii de gol. În ultimul minut al primei reprize, Ayari a respins, de pe linia porţii, mingea trimisă cu capul de Pablo şi la cabine Tunisia a intrat în avantaj. Repriza a doua a însemnat un asediu la poarta tunisiană, iar veteranul Raul, introdus după pauză, a restabilit egalitatea în min.71. A urmat dubla lui Fernando Torres, care a înscris în min.76, profitînd de o ieşire hazardată a portarului Boumnijel, şi în min.90, cînd a fructificat o lovitură de la 11m, astfel că Spania a cîştigat meritat acest joc.

Au evoluat formaţiile - Spania (antrenor: Luis Aragones): Casillas - Ramos, Puyol, Pablo, Pernia - Senna (46 Raul), Xabi Alonso, Xavi - Luis Garcia (46 Fabregas), Torres, Villa (56 Joaquin); Tunisia (antrenor Roger Lemerre): Boumnijel - Trabelsi, Haggui, Jaidi, Ayari (57 Ghodhbane) - Mnari, Bouazizi (57 Yahia) - Chedli (78 Guemamdia), Namouchi, Nafti - Jaziri. Au marcat: Raul 71, Torres 76, 90-pen./ Mnari 8. Cartonaşe galbene: Puyol, Fabregas/ Ayari, Trabelsi, Jaidi, Guemamdia, Jaziri, Mnari. Au arbitrat: Carlos Simon - Aristeu Tavares şi Ednilson Corona (toţi din Brazilia).