Senzaționalul Robert Glință s-a calificat în finală la 100 m spate!

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 08 August 2016 / 13:21 381 accesări
Robert Glință se află la prima sa participare la Jocurile Olimpice

Înotătorul Robert Glinţă, în vârstă de 19 ani, s-a calificat duminică seară în finala probei de 100 metri spate, la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce s-a clasat pe locul 4 în semifinale, cu timpul de 53 de secunde și 34 de sutimi, nou record național. Precedentul record al României, 53,43, îi aparținea tot lui Glință și fusese stabilit în luna mai, la Campionatele Europene. În serii, românul înotase în 53,51.

Glinţă a concurat în semifinala 2 şi a fost întrecut de americanul David Plummer (52,50), de australianul Mitch Larkin (52,70) şi de francezul Camile Lacourt (52,72). Cei patru sportivi calificați din cealaltă semifinală sunt americanul Ryan Murphy (52,49), chinezul Xu Jiayu (52,73), rusul Evgheni Rilov (52,84) şi japonezul Ryosuke Irie (53,21). Aceștia sunt înotătorii calificați în ultimul act al probei, programat luni seară în Brazilia (marţi dimineaţă după ora României, startul finalei fiind prevăzut pentru ora 4.30).

Performanța lui Glință este remarcabilă, dacă ne gândim la condițiile pe care le are înotul în România, țară în care numeri bazinele olimpice pe degete! Să adăugăm că ștafeta masculină de 4x100 m liber, formată din Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste și Norbert Trandafir, a ratat calificarea în finală, după ce a ocupat locul 15 în serii. Timpul înotătorilor români a fost de 3:17,03, mai slab decât cel cu care s-au calificat la JO 2016 (3:16,54). Practic, România a fost ultima clasată în calificări, având în vedere că echipa Chinei a fost descalificată!