Serena Williams a pierdut în fața unei jucătoare de pe locul 72 WTA

Tenis de câmp / În turul secund al turneului de la Auckland

Sport 04 Ianuarie 2017 / 14:53 414 accesări
Serena Williams a disputat primul turneu după înfrângerea din luna septembrie a anului trecut, de la US Open

Tenismena americană Serena Williams, cap de serie numărul 1 şi locul 2 WTA, a fost învinsă, miercuri, de compatrioata sa Madison Brengle, locul 72 WTA, în turul secund al turneului de la Auckland (Noua Zeelandă), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari. În vârstă de 26 ani, Brengle a câștigat duelul din optimile de finală ale turneului cu scorul de 6-4, 6-7 (3/7), 6-4, după două ore și 13 minute de joc în fața fostului lider al clasamentului mondial. Brengle o va înfrunta în sferturile de finală pe letona Jelena Ostapenko (locul 44 WTA și favorită nr. 7).

Sora mai mare a Serenei Williams, Venus, a părăsit turneul de la Auckland, declarând forfait din cauza unor probleme medicale, înaintea meciului din optimi cu japoneza Naomi Osaka, a anunțat directorul competiției, Karl Budge, citat de postul public de radio din Noua Zeelandă. Miercuri, în primul tur, Venus Williams a învins-o în două seturi, scor 7-6 (7/2), 6-2, pe Jade Lewis (Noua Zeelandă).