Sezon încheiat pentru Svindal: ruptură de ligamente la genunchiul drept

Cupa Mondială masculină la schi alpin

Sport 25 Ianuarie 2016 / 18:46 894 accesări
Aksel Lund Svindal cade spectaculos în coborârea de la Kitzbühel; aterizarea nu a fost tocmai moale, ducând la o ruptură de ligamente încrucișate la genunchiul drept

Norvegianul Aksel Lund Svindal nu va mai putea concura în actualul sezon din Cupa Mondială la schi alpin, după accidentarea suferită sâmbătă, în coborârea de la Kitzbühel (Austria). Scandinavul în vârstă de 33 de ani a căzut și s-a accidentat la genunchiul drept, iar verdictul a fost unul dur: ruptură de ligamente încrucișate, astfel că sezonul este încheiat pentru el. „Aksel și-a rupt ligamentul încrucișat anterior al genunchiului drept. E în curs de a fi operat. Va lipsi între 9 și 12 luni, astfel că acest sezon e deja încheiat”, a declarat un conducător al federației norvegiene de schi, Claus Ryste. Norvegianul a rămas astfel fără victorie în carieră pe pârtia de pe muntele Hahnenkamm!

Svindal (33 de ani) este încă lider în clasamentul general al stagiunii, cu un avans de 27 de puncte față de al doilea clasat, austriacul Marcel Hirscher, dar, în condițiile în care ne aflăm abia la jumătatea sezonului, nordicul nu are nicio șansă de a rămâne în frunte, astfel că și-a luat deja adio de la Marele Glob de Cristal, pe care spera să-l câștige pentru a treia oară. Svindal a încheiat pe prima poziție în clasamentul general al Cupei Mondiale în 2007 și 2009. În octombrie 2014, el a suferit o accidentare urâtă la tendonul lui Ahile, ratând tot sezonul 2014-15, însă a revenit complet refăcut la startul actualei stagiuni și câștigase până în momentul accidentării șapte curse, dintre care patru coborâri, ajungând la un total de 32 de victorii în carieră.

COBORÂREA A FOST OPRITĂ DUPĂ DOAR 30 DE EVOLUȚII

Coborârea de sâmbătă, desfășurată pe celebra pârtie Streif, a fost marcată de numeroase căzături. Cel mai rapid dintre schiorii ajunși la finiș a fost italianul Peter Fill, care a obținut doar a doua victorie a carierei în Cupa Mondială. Vremea nefavorabilă nu a permis concurenților să străbată întreaga pârtie de pe muntele Hahnenkamm, startul fiind coborât cu câteva zeci de metri. Fill (33 de ani) mai câștigase în carieră doar coborârea de la Lake Louise (Canada), în noiembrie 2008, iar în acest sezon urcase pe podium de două ori, tot la Lake Louise, unde a ocupat locul 2 la coborâre și locul 3 la super-G. La Kitzbühel, italianul i-a devansat pe elvețienii Beat Feuz, cu 37 de sutimi, și Carlo Janka, cu 65 de sutimi.

Pe lângă Aksel Lund Svindal, alți cinci concurenți au căzut pe traseu, iar doi dintre ei, austriecii Georg Streitberger și Hannes Reichelt, au fost evacuați cu elicopterul de pe pistă! Streitberger a suferit și el o ruptură de ligamente la genunchi, în timp ce Reichelt a scăpat doar cu o contuzie puternică și va reveni pe pârtii peste două săptămâni. De altfel, din cauza vizibilității din ce în ce mai reduse pe o pistă înghețată bocnă, organizatorii au decis oprirea cursei după concurentul cu numărul 30, astfel că ultimii 27 de schiori aflați pe lista de start nu au mai evoluat.

HENRIK KRISTOFFERSEN RĂMÂNE „REGE” LA SLALOM SPECIAL

Duminică, la Kitzbühel a fost programată o cursă de slalom special, desfășurată pe pârtia Ganslern, la fel de înghețată ca Streif. Cel mai valoros schior al sezonului în această specialitate, norvegianul Henrik Kristoffersen, a recuperat senzațional după ce terminase doar pe locul 12 în manșa întâi, reușind prima sa victorie în celebra stațiune austriacă. Kristoffersen a devenit duminică primul schior care câștigă slalomul special la Adelboden, Wengen și Kitzbühel în același sezon! Al doilea s-a clasat Marcel Hirscher, la doar trei sutimi de norvegian, iar locul 3 a fost ocupat de germanul Fritz Dopfer, liderul de la jumătatea probei. Cu punctajul acumulat la slalom (80), Hirscher s-a apropiat la numai 27 de puncte de Svindal, fiind doar o chestiune de zile să-l depășească pe norvegian.

Și următoarea cursă din Cupa Mondială masculină va fi un slalom special - celebra cursă nocturnă de la Schladming (Austria), programată marți seară.