Simona Halep şi propriul cadou în primul tur la Roland Garros: VICTORIE!!!

Tenis de câmp

Sport 27 Septembrie 2020 / 15:49 1460 accesări

Conform aşteptărilor, tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi principala favorită la Roland Garros) a câştigat duminică, meciul cu Sara Sorribes Tormo (Spania, locul 70 WTA), din primul tur al turneului de Grand Slam de la Paris. Câştigătoarea trofeului la Roland Garros în 2018 a pornit cu dreptul în acest an şi s-a impus cu scorul de 6-4, 6-0, după o oră şi 22 minute de joc. În primul set, Halep a revenit de la 2-4, iar în al doilea set nu i-a mai oferit nicio şansă adversarei.

Simona Halep şi-a făcut astfel un frumos cadou chiar în ziua în care împlineşte vârsta de 29 de ani, asigurându-şi un cec în valoare 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

În turul secund, Halep va întâlni învingătoarea din partida Irina Begu (locul 72 WTA) - Jil Teichman (Elveţia, locul 54 WTA).