Snooker: O'Sullivan - Robertson, a doua semifinală de la European Masters

08 Octombrie 2016 / 09:35 610 accesări

European Masters, primul turneu de puncte din snooker-ul mondial organizat în România, are parte de o distribuţie stelară a semifinalelor, cu patru jucători din Top 10 mondial: Ronnie O'Sullivan, Mark Selby, Neil Robertson și Judd Trump.

Campionul mondial Mark Selby şi Judd Trump au jucat impresionant vineri la prânz, câştigându-şi meciurile la zero, pentru a stabili un prim duel de vis în careul de aşi, iar Ronnie O'Sullivan îl va avea că adversar pe Neil Robertson, cel care a închis ziua sferturilor de finală cu doar 20 de minute înainte de miezul nopţii.

Judd Trump a fost, vineri, primul jucător care şi-a asigurat accesul în semifinalele European Masters. Jucătorul de 27 de ani l-a învins cu un neaşteptat 4-0 pe cvadruplul campion mondial John Higgins, la capătul unui meci cu jocuri mult mai echilibrate decât o arată scorul final. Mark Selby a trecut fără probleme în cel de-al doilea sfert de finală de Alfred Burden, scor 4-0.

Cu tribunele pline, în sesiunea de seară, Ronnie O'Sullivan s-a descătuşat şi a obţinut en fanfare calificarea în semifinalele European Masters, după o victorie cu 4-1 în faţă lui Mark Davis. Jucătorul de 44 de ani a câştigat singurul sau frame cu un break de 124, dar englezul a plusat şi a pus capăt meciului în uralele fanilor, după o vizită la masă de 129 de puncte.

Ziua dedicată sferturilor de finală s-a încheiat cu un meci-maraton, târziu în noapte. După o prima sesiune încheiată pe repede-înainte, în doar două ore şi jumătate, şi un succes în stilul caracteristic al "Rachetei", Neil Robertson şi mai ales Anthoney McGill le-au testat răbdarea spectatorilor prezenţi la circul Globus. Scoţianul a lungit până la extrem pauzele dintre lovituri, iar ratările au contribuit şi ele la fragmentarea ritmului de joc. Australianul s-a impus totuşi, 4-2, completând distribuţia semifinalelor.