Studenții de la Academia Navală din Constanța, printre protagoniștii concursului nautic de la Tuzla

Sport 18 Mai 2016 / 15:03 727 accesări

Atila Abibula și Radu Zibileanu au urcat pe podiumul competiției de înot

Săptămâna trecută, la Tuzla, o localitate-port situată pe țărmul Mării Marmara, în apropiere de Istanbul, a avut loc ediția a 19-a a Competiției Nautice Internaționale care este organizată anual de Academia Navală Turcă. O competiție care își propune să strângă legăturile între studenții la Academiile Navale din diferite țări, să promoveze prietenia și înțelegerea dintre ei, iar anul acesta a aniversat 243 de ani de la fondarea Academiei Navale Turce.

Ediția 2016 a reunit la start viitori marinari din 11 țări, iar printre ei s-au numărat și studenți de la Academia Navală „Mircea cel Bătrân” din Constanța, care s-au întrecut la sporturi specifice marinăriei: înot, iahting, life-saving (operațiuni de salvare pe mare) și seamanship (navigație pe o barcă manevrată cu ajutorul ramelor). România s-a clasat pe locul 4 la general, după China, Italia și Turcia, dar înaintea echipelor din Germania, Bulgaria, Coreea de Sud, Qatar, Somalia, Tunisia sau Kazahstan.

Românii au ocupat locul 3 în concursurile de life-saving și seamanship, dar cele mai bune rezultate le-au obținut la înot. Atila Abibula, multiplu campion național la toate categoriile de vârstă, fost sportiv de performanță la Palatul Copiilor, actualmente legitimat la CS Farul Constanța, unde este antrenat de Veronica Macovei, a ocupat locul întâi în probele de 100 m bras și de 200 m mixt, în timp ce fostul său coleg său de club Radu Zibileanu s-a clasat al treilea la 100 m liber. La ștafetă 4x100 m liber, cvartetul alcătuit din Abibula, Zibileanu, Ilie Popescu și Valentin Terente a ocupat locul 4.

„Pentru mine a fost prima participare la această competiție și a fost o experiență plăcută. Un concurs foarte bine organizat, la care au participat numai studenți. Mi-aș dori să mai iau parte și la alte ediții”, a declarat Atila Abibula, care în perioada 25-29 mai va participa la Campionatele Internaționale de înot ale României, de la București.