Succes cu emoţii pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 7-a: FC FARUL CONSTANŢA - DUNĂREA GALAŢI 1-0

Sport 15 Octombrie 2012 / 00:00 1108 accesări

FC Farul Constanţa a obţinut, sâmbătă, a doua victorie din actualul sezon al Ligii a II-a la fotbal, impunându-se la limită, pe teren propriu, scor 1-0, în confruntarea cu Dunărea Galaţi, din etapa a 7-a a Seriei 1. Presaţi de lipsa rezultatelor, constănţenii au început timoraţi partida, iar prima ocazie a aparţinut oaspeţilor, dar portarul G. Curcă s-a opus la şutul lui M. Iancu. Jocul s-a schimbat în min. 37, când Chiriac l-a lovit cu cotul pe Buzea la mijlocul terenului şi a fost eliminat. În superioritate numerică, echipa pregătită de Alin Artimon a profitat şi a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, Marius Matei reluând cu capul, din 4 m, după pasa lui Sorin Chiţu, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. În debutul reprizei secunde, constănţenii au fost la un pas să-şi dubleze avantajul, însă şutul lui Chiţu a fost parat de portarul Măstăcan, iar Ivanovici a tras din 6 m peste transversala. Contrar cursului jocului, gălăţenii au obţinut uşor o lovitură de pedeapsă, după un duel între V. Sandu şi M. Iancu, spre nemulţumirea tehnicianului grupării de pe litoral, trimis în tribune de centralul Adrian Paraschiv, pentru proteste. Mingea trimisă de Cucu de la punctul cu var a fost respinsă de G. Curcă, iar scorul a rămas neschimbat. Până la final, gazdele au controlat atent partida şi au reuşit să-şi asigure cele trei puncte.

MULŢUMIT PE JUMĂTATE. La final, antrenorul Alin Artimon a mărturisit că nu este pe deplin mulţumit de evoluţia echipei sale. „Sunt oarecum mulţumit. M-au preocupat foarte tare două aspecte pentru jocul asta: cele trei puncte care să ne mai ia din presiunea lipsei de rezultate şi modul în care vor reacţiona jucătorii după evoluţia slabă de la Suceava. Le-am obţinut pe ambele şi-mi felicit jucătorii pentru atitudine, chiar dacă s-a văzut o crispare în jocul nostru”, a spus tehnicianul constănţean. „Sunt fericit pentru că am reuşit să câştigam, iar golul meu trece pe planul al doilea, chiar dacă mă bucur că am înscris pentru prima oară la Farul. Era vitală o victorie, ţinând cont că aveam doar trei puncte”, a adăugat atacantul Marius Matei.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Alin Artimon): G. Curcă - Băjan, Stegaru, V. Sandu, I. Olteanu (40 Sg. Popescu) - P. Ivanovici, Buzea, Ghenciu (74 D. Popa), Săceanu - S. Chiţu, M. Matei (81 Bîrlădeanu); Dunărea Galaţi (antrenor Valentin Stan): Măstăcan - Cucu (84 Căldăraru), L. Radu, Al. Cristea, D. Florea - Negoescu (82 Moroşanu), Hristian, Chiriac, S. Drăgan (58 D. Cristescu) - D. Popescu, M. Iancu. Au arbitrat: Adrian Paraschiv (Bucureşti) - Andrei Constantinescu (Bucureşti) şi Cătălin Teodor (Brăila). Cartonaşe galbene: Buzea / Chiriac 2, D. Florea. Marcator: M. Matei 45.