Succes pentru blazonul Farului

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 28-a : FCM BACĂU - FC FARUL CONSTANŢA 2-4

Sport 10 Mai 2010 / 00:00 1004 accesări

După opt etape de secetă, FC Farul a obţinut din nou o victorie pe teren, impunându-se, sâmbătă, în fieful celor de la FCM Bacău, cu 4-2, într-o partidă contând pentru etapa a 28-a a Ligii a II-a. Meciul a debutat furtunos, gazdele deschizând scorul în min. 5, Vraciu reluând cu capul în stânga lui Vlas, însă constănţenii nu au acuzat şocul, întorcând rapid rezultatul. Mai întâi, Pantelie a egalat cu un şut din interiorul careului, în min. 9, apoi Ninu a trimis cu capul din careul mic, după o centrare a lui Cristocea, în min. 15, aducându-şi echipa în avantaj. Caruselul golurilor a continuat un minut mai târziu, Vajou restabilind egalarea după o lovitură de colţ executată de Dobârceanu. Repriza secundă a adus un recital din partea lui Fatai, atacantul Farului reuşit prima “dublă” din cariera sa într-un meci oficial la echipa de seniori a grupării de pe litoral. Internaţionalul nigerian de tineret a finalizat un contraatac în min. 58 şi a închis conturile în prelungiri, după ce a scăpat singur cu Ignătescu. Succesul vine chiar înaintea Adunării Generală a FC Farul, programată azi, de la ora 15.00, în care se va discuta actuala situaţie a clubului constănţean. Zvonurile dau posibilă o posibilă schimbare a acţionariatului, membrii fondatori ai grupării de pe litoral fiind dispuşi să preia frâiele echipei începând din vară.

Au evoluat - FCM Bacău (antrenor Gheorghe Poenaru): Ignătescu - Bejan, Adăscăliţei, Vajou, Dobârceanu - Cojocaru, Spiridon (25 Taban), Boboc (75 Marchiş), Răduţoiu - Tismănaru (67 Huiban), Cojocaru; FC Farul (antrenori Dennis Şerban şi Gheorghe Butoiu): Vlas - Măţel, Ignat, Ninu (46 Pătraşcu), Mendy - Prodan (66 Doicaru), Mansur, Buzea, Cristocea - Pantelie (74 Păcuraru), Fatai. Au arbitrat: Ionel Ivan (Brăila) - Joszef Peter (Sf. Gheorghe) şi Ferencz Tunyogi (Zalău). Marcatori: Vraciu 5, Vajou 16 / Pantelie 9, Ninu 15, Fatai 58, 90.

Celelalte rezultate ale etapei - sâmbătă: Tricolorul Breaza - Victoria Brăneşti 2-1; CSM Rm. Sărat - Petrolul Ploieşti 0-1; Gloria Buzău - Dunărea Giurgiu 1-0; Dunărea Galaţi - Sportul Studenţesc 1-2; Delta Tulcea - FC Snagov 2-1; Dinamo II Bucureşti - FC Botoşani 1-1; duminică: Steaua II - Concordia Chiajna 2-2; Săgeata Stejaru - Cetate Suceava 3-0 (la “masa verde”).