Tecău a ratat prezența în finală la Dubai

Tenis de câmp / Circuitul ATP

Sport 28 Februarie 2015 / 00:00 590 accesări

Câștigători în urmă cu două săptămâni la Rotterdam, constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au ratat incredibil șansa de a juca finala probei de dublu din cadrul turneului de la Dubai (ATP), dotat cu premii în valoare totală de 2.082.605 dolari. Cotați cu a doua șansă la câștigarea trofeului, cei doi au jucat vineri, în penultimul act al competiției, cu favoriții nr. 4, Rohan Bopanna (India) și Daniel Nestor (Canada). Partida a început perfect pentru perechea româno-olandeză, care a câștigat primul set fără prea multe emoții. Situația s-a schimbat în al doilea set, când adversarii au avut avantaj de un break, dar Tecău și Rojer au revenit, trimițând meciul în tie-break. Mai mult, au beneficiat de o minge de meci, însă nu au fructificat-o și egalitatea a fost restabilită. Povestea s-a repetat în super tie-break, când Tecău și Rojer au condus cu 5-1, 7-3 și 8-5, dar au irosit o minge de meci la 9-8. A urmat o serie de trei puncte consecutive pentru veteranii Bopanna (34 ani) și Nestor (42 ani), care și-au adjudecat victoria cu scorul de 4-6, 7-6 (11/9), 11-9, după o oră și 47 de minute. Este a doua înfrângere înregistrată de Tecău și Rojer în fața cuplului format din Bopanna și Nestor, după cea din finala turneului de la Sydney, de la începutul acestui an. Grație prezenței în semifinale la Dubai, constănțeanul și partenerul său vor primi un cec în valoare de 31.730 dolari și câte 180 de puncte ATP.

Şi perechea formată din Florin Mergea şi britanicul Dominic Inglot a ratat, vineri seară, calificarea în finala turneului de la Dubai, fiind învinsă, în cealaltă semifinală, de perechea Aisan Qureshi (India) / Nenad Zimonjic (Serbia), cu scorul de 6-7 (2/7), 6-4, 11-9.