Tecău şi Niculescu, victorii la Melbourne, Cîrstea a fost eliminată

Tenis de câmp

Sport 22 Ianuarie 2020 / 10:22 633 accesări
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a câştigat, miercuri, în primul tur, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-2, întâlnirea cu dublul alcătuit din Dominic Inglot (Marea Britanie) şi Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan), din primul tur al primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

În turul secund, Tecău şi Rojer, favoriţi numărul 8, vor întâlni perechea australiană Max Purcell / Luke Saville. Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec în valoare totală de 26.000 de dolari şi câte 90 de puncte ATP.

Şi dublul Monica Niculescu (România) / Misaki Doi (Japonia) a învins, miercuri, cu scorul de 6-7 (5/7), 6-4, 6-2, cuplul Anna Kalinskaya (Rusia) / Yulia Putintseva (Kazahstan), obţinând calificarea în turul secund la Melbourne.

Niculescu şi Doi vor înfrunta în turul al doilea câştigătoarele din partida Nao Hibino / Makoto Ninomiya (Japonia) - Lucie Hradecka (Cehia) / Andreja Klepca (Slovenia), care va avea loc joi.

Niculescu şi Doi şi-au asigurat un cec în valoare totală de 26.000 de dolari şi câte 130 de puncte WTA.

SORANA A PIERDUT ÎN TREI SETURI

În turul al doilea la simplu la Australian Open Sorana Cîrstea (locul 74 WTA) a pierdut, miercuri dimineaţă, cu scorul de 6-4, 3-6, 5-7, meciul cu tenismena americană în vârstă de 15 ani Cori Gauff (locul 67 WTA). Cîrstea a condus cu 3-0 şi 30-0 pe serviciul adversarei în setul decisiv, însă a cedat după două ore şi şase minute de joc, în faţa unei debutante la Australian Open. Cîrstea va primi un cec în valoare de 87.500 de dolari americani şi 70 de puncte WTA.