Tecău şi Rojer au pierdut, în sferturi, la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 13 Martie 2019 / 10:29 420 accesări
Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău nu au putut ajunge în penultimul act (sursa foto: Facebook Horia Tecău FanPage)

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a ratat calificarea în semifinalele turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 8.359.455 de dolari. În sferturile de finală, Tecău şi Rojer au cedat, cu scorul de 6-7 (6/8), 6-2, 6-10, în meciul cu Novak Djokovic (Serbia) şi Fabio Fognini (Italia), după o oră şi 36 de minute de joc. Tecău şi Rojer vor primi un cec în valoare de 57.000 de dolari şi câte 180 de puncte ATP.

Pa tabloul de simplu, înaintea confruntării de dublu, Novak Djokovic (locul 1 ATP) a fost învins, cu scorul de 6-4, 6-4, de Philipp Kohlschreiber (locul 39 ATP), după o oră şi 38 de minute de joc. Tenismanul german a obţinut prima sa victorie din carieră în faţa unui lider ATP.