Ultimul minut

Sport 16 Decembrie 2014 / 00:00 724 accesări

Cupa Ligii la fotbal

Pandurii Tg. Jiu, Dinamo București, Astra Giurgiu și Steaua Bucureşti au obținut calificarea în semifinalele Cupei Ligii-Adeplast la fotbal. Rezultatele înregistrate în confruntările din sferturile de finală ale competiției - vineri: PANDURII TG. JIU - Oțelul Galați 2-0 (D. Nistor 9, Buleică 88); sâmbătă: DINAMO BUCUREȘTI - U. Cluj 0-0, 3-2 - după executarea loviturilor de departajare; duminică: ASTRA GIURGIU - FC Viitorul 3-1 (Alibec 2, M. Cristescu 9, Puţanu 19-autogol / Fl. Tănase 63-pen.), CSMS Iași - STEAUA BUCUREŞTI 0-3 (Breeveld 13, Rusescu 29, Toşca 64).

Cupele Europene la volei

Urmează încă un mijloc de săptămână încărcat pentru formațiile românești care participă în Cupele Europene la volei. Toate cele patru echipe masculine vor evolua astăzi, atunci când joacă și fetele de la Dinamo, în timp ce partida Blajului va avea loc miercuri. Pe lângă meciul din Liga Campionilor al campioanei CVM Tomis Constanţa, astăzi vor mai avea loc partidele masculine SCM U. Craiova - Kecskemet RC (ora 19.30, Cupa CEV, optimi de finală, manşa retur, în tur a fost 3:0 pentru craioveni) și Unirea Dej - Dinamo Bucureşti, (ora 17.30, Cupa Challenge, 16-imi de finală, manşa retur, în tur a fost 3:0 pentru bucureșteni). Ambele meciuri vor fi transmise în direct pe Digi Sport 2. Tot astăzi, dar de la ora 19.00, fetele de la Dinamo Bucureşti vor juca pe terenul lui Ilbank Ankara (Cupa Challenge, 16-imi de finală, manşa retur, în tur a fost 3:0 pentru turcoaice). Miercuri, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 3), este programat la Sibiu meciul CS Volei Alba-Blaj - Tauron Dabrowa Gornicza (Cupa CEV, optimi de finală, manşa retur). În tur, polonezele au câștigat cu 3:1. Știința Bacău, reprezentanta noastră în Liga Campionilor, va susține în luna ianuarie ultimele trei meciuri din grupă.

Boxerul Vladimir Kliciko a devenit tată

Actriţa Hayden Panettiere, în vârstă de 25 de ani, logodnica pugilistului ucrainean Vladimir Kliciko, a născut joi o fetiţă. Bebeluşul, care a primit numele Kaya Kliciko, a avut la naştere greutatea de 3,5 kilograme şi o înălțime de 50,8 centimetri. Informaţia a fost confirmată sâmbătă de agentul de presă al actriţei americane. În plus, cei doi părinţi au dat o scurtă declaraţie pentru revista „People“, în care au spus: „Suntem extrem de fericiţi şi de îndrăgostiţi!”. Acesta este primul copil atât pentru Hayden Panettiere, cât şi pentru logodnicul ei, pugilistul Vladimir Kliciko, în vârstă de 38 de ani. Cei doi s-au logodit în octombrie 2013, după o relaţie de patru ani. Actriţa a afirmat recent că nunta sa cu Vladimir Kliciko a fost amânată pentru moment, din cauza tulburărilor politice din Ucraina.

Mascotele de la Rio 2016 se numesc Vinicius și Tom

Mascotele de la Jocurile Olimpice și Jocurile Paralimpice 2016 de la Rio de Janeiro vor purta numele Vinicius și, respectiv, Tom, în onoarea a doi mari mari compozitori brazilieni: Vinicius de Moraes și Tom Jobim. Cele două nume au primit 44 la sută din cele peste 320.000 de voturi online exprimate de brazilieni. Celelalte nume aflate în cursă erau Oba și Eba, respectiv Tiba Tuque și Esquindim. Vinicius este numele mascotei pentru JO 2016, o felină galbenă care simbolizează fauna Braziliei, în timp ce Tom, mascota Jocurilor Paralimpice, reprezintă flora pădurilor braziliene. Anunțul numelor celor două mascote survine cu 600 zile înaintea ceremoniei de deschidere a JO de la Rio de Janeiro, care va avea loc la data de 5 august 2016. În 2012, mascota JO de la Londra s-a numit Wenlock, iar mascota Jocurilor Paralimpice a fost Mandeville.

Stephen Maguire a câştigat Openul Lisabonei la snooker

Snookerul profesionist a mai bifat o ţară în care s-a organizat în premieră o competiţie, Portugalia. Openul Lisabonei a reprezentat a cincea etapă a sezonului în circuitul european, iar finala a fost câştigată de scoţianul Stephen Maguire, care l-a învins pe englezul Matthew Selt cu 4-2. Selt (29 de ani) ocupă locul 42 în clasamentul mondial și a jucat prima finală a carierei într-un turneu pe puncte. Pentru Maguire, locul 12 mondial, a fost al treilea trofeu obţinut într-un turneu din circuitul european, după cele câștigate în 2012, la Furstenfeldbruck şi Gloucester. Turneul de la Lisabona va rămâne în istorie şi pentru break-ul de 147 de puncte realizat de englezul Ben Woollaston, în primul tur, în meciul cu Joe Steele, acesta fiind al 110-lea break maxim oficial din istoria snookerului.

Severin Freund a obţinut la Nijni Tagil a zecea victorie a carierei în Cupa Mondială

Germanul Severin Freund a câştigat a doua etapă a weekend-ului disputată la Nijni Tagil (Rusia), în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile, aceasta fiind prima sa victorie stagională şi a zecea din carieră. Freund a sărit 131,5 metri în prima manşă, dar a primit note mari, având un total de 145,7 puncte. Cum manşa a doua nu s-a mai putut desfăşura din cauza vântului puternic, germanul a fost declarat învingător. Norvegianul Anders Fannemel, învingătorul de sâmbătă, a sărit 135 m, iar cu 143,3 puncte a încheiat pe locul secund, în timp ce austriacul Stefan Kraft a fost doar al treilea, deşi a avut cel mai lung salt al manşei, 138 m. Concursul de sâmbătă a fost câștigat de Fannemel, săritorul în vârstă de 23 de ani reușind prima sa victorie din carieră. Au mai urcat pe podium austriacul Gregor Schlierenzauer și Severin Freund. Graţie punctelor obţinute în Rusia, Fannemel este noul lider în clasamentul general, cu 430 de puncte, urmat de Freund 361p și de slovenul Peter Prevc 294p. În weekend-ul următor, săritorii vor concura în Elveţia, la Engelberg.