Ultimul minut

Sport 11 Decembrie 2012 / 00:00 538 accesări

CUPELE EUROPENE LA VOLEI

Programul echipele româneşti în Cupele Europene la volei - astăzi - LIGA CAMPIONILOR, etapa a 6-a, feminin, Grupa E, ora 19.00: CSV 2004 Tomis Constanţa - Robur Tiboni Urbino (Italia) - (în direct la Digi Sport 2), Grupa C, ora 21.30: Unendo Yamamay Busto Arsizio (Italia) - Dinamo Bucureşti (în direct la Digi Sport 2). CUPA CHALLENGE, 16-imi de finală, manşa retur, feminin, ora 19.00: CSM Bucureşti - Sliedrecht Sport (Olanda) - (în tur: 3:0), masculin, ora 18.00: Dinamo Bucureşti - Stroitel Minsk (Belarus) - (în tur: 0:3); miercuri - LIGA CAMPIONILOR, etapa a 6-a, masculin, ora 19.00, Grupa E: CVM Tomis Constanţa - Dinamo Moscova (în direct la Digi Sport 2); Grupa G, ora 21.30: Bre Banca Lannutti Cuneo (Italia) - Remat Zalău. CUPA CEV, sferturi de finală, manşa retur, feminin, ora 17.00: Ştiinţa Bacău - SES Calais (Franţa) - (în tur: 0:3). CUPA CHALLENGE, 16-imi de finală, manşa retur, masculin, ora 20.00: Vojvodina NS Seme Novi Sad (Serbia) - Unirea Dej - (în tur: 3:2).

LN DE BASCHET MASCULIN

Rezultatele înregistrate în etapa a 12-a a Ligii Naţionale de baschet masculin: Baschet Club Farul Constanţa - Dinamo Bucureşti 94-63, BC Timba Timişoara - BC Miercurea Ciuc 79-70, CSS Giurgiu - CSU Atlassib Sibiu 60-70, BC Mureş Tg. Mureş - BCM Piteşti 78-64, Gaz Metan Mediaş - BC Timişoara 69-77, SCM Craiova - CSM Ploieşti 92-116, CSM Bucureşti - CSM Oradea 61-75 şi Energia Rovinari - U. Cluj 73-80. Clasament: 1. Oradea 23p, 2. Cluj 20p, 3. CSM Bucureşti 20p, 4. Tg. Mureş 20p, 5. SCM Craiova 20p, 6. BC Timişoara 19p, 7. Mediaş 19p, 8. CSM Ploieşti 19p, 9. Rovinari 19p, 10. Sibiu 18p, 11. Giurgiu 17p, 12. Piteşti 17p, 13. Timba Timişoara 16p, 14. Miercurea Ciuc 13p, 15. BC FARUL CONSTANŢA 13p, 16. Dinamo Bucureşti 12p.

LARISA IORDACHE, LOCUL 2 ÎN FINALA PENTRU PREMIUL PIOTR NUROWSKI

Gimnasta Larisa Iordache a ocupat locul al doilea în finala pentru obţinerea Premiului Piotr Nurowski, acordat de Asociaţia Comitetelor Olimpice Europene (EOC) celui mai valoros tânăr sportiv european, fiind devansată de înotătoarea Charlotte Bonnet (Franţa), informează COSR într-un comunicat. Distincţia a fost acordată de către reprezentanţii EOC în cadrul celei de a 41-a Adunări Generale a EOC care a avut loc la Roma la finalul saptămânii trecute. Alături de Larisa Iordache şi Charlotte Bonnet, printre cei cinci finalişti desemnaţi s-au mai aflat înotătoarea Ruta Meilutyte (Lituania), schiorul Marco Schwarz (Austria) şi gimnastul Oleg Stepko (Ucraina). Premiul Piotr Nurowski a fost creat în 2011 în memoria fostului preşedinte al Comitetului Olimpic Polonez, care a decedat într-un accident aviatic în aprilie 2010. Larisa Iordache, 16 ani, a obţinut medalia de bronz cu echipa României la Jocurile Olimpice de la Londra. Tot în acest an, ea a cucerit două medalii de aur (la sol şi în concursul pe echipe) şi una de argint (la bârnă) la Campionatele Europene de la Bruxelles.

ROMÂNIA VA AVEA UN SINGUR ÎNOTĂTOR LA MONDIALELE ÎN BAZIN SCURT

Norbert Trandafir este singurul sportiv care va reprezenta România la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri), care vor avea loc în perioada 12-16 decembrie, la Istanbul. Trandafir, medaliat cu bronz la Europenele de anul acesta, de la Debrecen, la 100 m liber, va concura în probele de 50 şi 100 m liber. La Istanbul, medalia de aur va fi recompensată de către Federaţia Internaţională (FINA) cu 5.000 de dolari, argintul cu 3.000 dolari, iar bronzul cu 2.000 dolari. Orice record mondial va fi premiat cu 15.000 de dolari.

KESSLER A CÂŞTIGAT CENTURA WBA

Boxerul danez Mikkel Kessler este noul campion mondial WBA la categoria supermijlocie, după ce l-a învins prin KO în repriza a 3-a pe nord-irlandezul Brian Magee, într-un meci disputat în faţa a 10.000 spectatori la Herning, în Danemarca. Kessler, fost campion WBC în 2010, a încheiat lupta în repriza a treia, cu un upercut de dreapta, după ce l-a trimis de două ori la podea pe Magee şi în repriza a doua. Danezul de 33 ani şi-a trecut în cont a 46-a victorie, faţă de două înfrângeri, în faţa lui Andre Ward în 2009 şi a galezului Joe Calzaghe în 2007. Magee, 36 victorii şi 5 înfrângeri, a fost învins de Lucian Bute în 2011 la Montreal, când românul şi-a apărat cu succes centura IBF. În 2013, Kessler ar putea lupta cu Carl Froch, campionul IBF, care îşi doreşte o revanşă în faţa danezului după înfrângerea din 2010.

TINA MAZE A CÂŞTIGAT SUPERCOMBINATA DE LA ST. MORITZ

Schioarea slovenă Tina Maze, deţinătoare a titlului de campioană mondială la slalom uriaş, a fost cea mai rapidă în proba de supercombinată alpină de la St. Moritz, din cadrul Cupei Mondiale la schi alpin. Marea dezamăgire a cursei a fost americanca Lindsey Vonn: după ce s-a clasat a patra la SuperG, a abandonat la slalom şi nu a cucerit nici măcar un punct! Maze, care a înregistrat cel mai bun timp în ambele probe ale supercombinatei, a fost urmată de austriecele Nicole Hosp, la 88 de sutimi, şi Kathrin Zettel, la 1,08.

SĂRITORII AUSTRIECI DOMINĂ CUPA MONDIALĂ

Gregor Schlierenzauer a câştigat etapa de Cupă Mondială de sărituri cu schiurile organizată la Soci, Rusia. Austriacul a acumulat 270,7 puncte, după ce a sărit 104,5 metri în prima manşă şi 105,5 m în cea de-a doua. Germanul Severin Freund, câştigătorul etapei trecute, cea de la Kuusamo, s-a clasat pe locul doi, cu un total de 265,4p, cu toate că în manşa secundă a sărit la fel de mult ca Schlierenzauer, fiind însă dezavantajat de prima săritură, care a ajuns abia la 101,5 m. Podiumul a fost completat de austriacul Andreas Kofler, care a acumulat 264,8p. Thomas Morgenstern, conaţionalul lui Schlierenzauer şi Kofler, a ocupat poziţia a patra, cu 259,7p.

SELBY A CÂŞTIGAT CAMPIONATUL REGATULUI UNIT LA SNOOKER

Mark Selby, nr. 2 mondial, a câştigat finala Regatului Unit la snooker disputată contra altui englez, Shaun Murphy, cu 10-6. Cei doi au mers aproape cap la cap, conducerea trecând dintr-o parte în alta, până în jocul 13. Atunci, Selby s-a impus după aproape 40 de minute şi a luat un important avantaj mental care s-a dovedit până la urmă decisiv. Este primul titlu a CRU câştigat de Selby şi doar al treilea în carieră, într-un turneu de puncte, după Openul Galez în 2008 şi Mastersul de la Shanghai în 2011. De asemenea, englezul de 29 de ani a mai câştigat de două ori Mastersul, al doilea trofeu ca importanţă din circuitul mondial de snooker. În urma acestui rezultat, Selby a devenit noul lider mondial şi a plecat acasă cu un cec în valoare de 125.000 lire sterline.