Unirea Urziceni, victorie de senzaţie în meciul autogolurilor

Fotbal / UEFA Champions League: Glasgow Rangers - Unirea Urziceni 1-4

Sport 21 Octombrie 2009 / 00:00 555 accesări

Pe “Ibrox Park”, campioana României a început, practic, confruntarea cu Glasgow Rangers de la scorul de 0-1, după ce Ricardo a deviat, în min.2, mingea şutată de Mendes şi portarul Daniel Tudor a fost păcălit de traiectoria balonului. Nemaivînd ce pierde, antrenorul Dan Petrescu l-a introdus în teren pe Onofraş şi a ordonat atacul spre buturile echipei scoţiene. Şi miracolul s-a produs. Egalarea a survenit în min. 32, după o fază şcoală: pasă perfectă a lui Tibi Bălan, centrare Brandan şi Bilaşco a îndeplinit o simplă formalitate. Momentul crucial al partidei s-a înregistrat în min. 38, atunci cînd Daniel Tudor a apărat lovitura de la 11m executată de Davis. 1-1 la pauză şi în primele 15 minute ale reprizei secunde Unirea a rezolvat problema învingătoarei. Bruno Fernandes a reluat spectaculos, cu călcîiul, balonul spre poartă, în min. 49, iar Lafferty a deviat perfect pentru 2-1. McCulloch a marcat cel mai clar autogol al partidei, în min. 59, iar în min. 65, după o lovitură liberă, Brandan a şutat, mingea l-a atins pe Naismith şi l-a păcălit pe McGregor.

Scor final: Glasgow Rangers - Unirea Urziceni 1-4 şi campioana României visează la o calificare în optimile de finală ale Ligii Campionilor, mai ales că în celălalt meci al grupei FC Sevilla a cîştigat, în deplasare, cu 3-1 (Squillaci 23, 72, Jesus Navas 55 / Elson 74), confruntarea cu VfB Stuttgart.

Au evoluat - Rangers (antrenor: Walter Smith): McGregor - Whittaker, McCulloch, Weir, Papac - Thomson - Naismith, Davis, P. Mendes (46 Lafferty), Rothen (66 Nacho Novo) - K. Miller; Unirea (antrenor: Dan Petrescu): D. Tudor - E. Nicu (19 Onofraş), Galamaz, Maftei, B. Fernandes, Brandan - D. Varga (89 Pădureţu), Ricardo, I. Apostol, T. Bălan (75 S. Frunză) - Bilaşco. Cartonaşe galbene: Naismith / Brandan, Ricardo. Au arbitrat: Eric Braamhaar - Patrick Gerritsen şi Rob van de Ven, rezervă: Richard Liesveld (toţi din Olanda).

Celelalte rezultate înregistrate aseară - Grupa E: Debrecen - AC Fiorentina 3-4 (Czvitkovics 2, Rudolf 28, Coulibaly 88 / Mutu 6, 20, Gilardino 10, Santana 37) şi FC Liverpool - Olympique Lyon 1-2 (Benayoun 41 / Gonalons 72, C. Delgado 90+1); Grupa F: FC Barcelona - Rubin Kazan 1-2 (Ibrahimovici 48 / Ryazantsev 2, Gokdeniz Karadeniz 73) şi Inter Milano - Dynamo Kiev 2-2 (Stankovic 35, W. Samuel 47 / Mikhalik 5, Lucio 40-autogol); Grupa H: AZ Alkmaar - Arsenal Londra 1-1 (Mendes da Silva 90+3 / Fabregas 36) şi Olympiacos Pireu - Standard Liege 2-1 (Mitroglou 43, Stoltidis 90+3 / De Camargo 38).