Victorie cu emoţii pentru CVM Tomis

Volei (m) / DA1, etapa a 20-a: SCMU CRAIOVA - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 03 Martie 2011 / 00:00 945 accesări

Ieri, în Divizia A1 la volei masculin, au avut loc partidele etapei a 20-a, ultima intermediară din acest campionat. CVM Tomis Constanţa şi-a îndeplinit obiectivul în meciul jucat la Craiova, câştigând cele trei puncte, însă după ce a cedat primul set la un scor incredibil: 25:9 pentru gazde! Spre finalul acestui prim set, Hildebrand a intrat în locul lui Lescov, pe postul de coordonator, şi a jucat până la finalul partidei, iar CVM Tomis a întors rezultatul. Scor final: SCMU Craiova - CVM Tomis Constanţa 1:3 (25:9, 21:25, 22:25, 20:25). „Meciul a început foarte prost pentru noi. Jucătorii noştri au crezut că e suficient să intre în sală ca să învingă, însă Craiova a jucat foarte bine şi a câştigat primul set la un scor zdrobitor. Atunci s-au trezit şi a început practic meciul pentru formaţia noastră. Toată echipa a jucat apoi bine, îi remarc pe toţi jucătorii”, a declarat Milen Uzunov, directorul sportiv al CVM Tomis. La meciul de la Craiova a asistat şi fostul antrenor principal al formaţiei constănţene, Viktor Sidelnikov, acum director tehnic al grupării de pe Litoral.

Pentru CVM Tomis, echipă antrenată de Ljubomir Gerasimov şi Răzvan Parpală, au evoluat: Lescov - Minchev, Began, Spînu, David, Merkushev şi Mihăilă - libero (au mai jucat: Pavel, Hildebrand, Marquinho şi Macovei). Au arbitrat: Bogdan Stoica (Bucureşti) şi Lucian Năstase (Galaţi).

În etapa viitoare, sâmbătă, formaţia constănţeană va primi vizita echipei Remat Zalău, în derby-ul etapei a 21-a. Meciul va avea loc în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 17.00.

Celelalte rezultate înregistrate ieri, în etapa a 20-a: Dinamo Bucureşti - VCM Piatra Neamţ 3:0 (25:19, 25:12, 25:21); CSM U. LPS Suceava - Remat Zalău 0:3 (17:25, 22:25, 19:25); Steaua Bucureşti - Unirea Dej 3:0 (26:24, 25:21, 25:22); U. Cluj - CSM Bucureşti 3:0 (25:15, 25:19, 25:20); Torpi Tg. Mureş - Ştiinţa Explorări Baia Mare 0:3 (0:25, 0:25, 0:25).