Victorie cu emoţii pentru handbaliştii constănţeni

Handbal (m) / LN-8: HCM Constanţa - HCM CSM Bistriţa 27-26

Sport 02 Noiembrie 2006 / 00:00 842 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a obţinut aseară, la Sala Sporturilor, un succes la limită, 27-26, în confruntarea cu nou promovata HCM CSM Bistriţa, evoluţia jucătorilor antrenaţi de Lucian Râşniţă şi Eden Hairi nefiind una încurajatoare în perspectiva meciului sîmbătă, cu Banik Karvina, din etapa a cincea a Ligii Campionilor. Duelul cu bistriţenii a fost unul în care handbaliştii constănţeni au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, însă finalul jocului a fost unul interzis cardiacilor. În prima repriză, oaspeţii au egalat la 10, dar HCM-ul s-a distanţat pînă la pauză la patru goluri: 16-12. În partea a doua a jocului constănţenii s-au văzut prea devreme învingători şi bistriţenii au profitat de relaxarea din tabăra gazdelor. În min. 51, oaspeţii şi-au încununat cursa de urmărire egalînd la 22. Golul victoriei a fost înscris în min. 59 de Kovalenko, ucraineanul punctînd pentru 27-26. În ultimul minut bistriţenii au avut atacul, dar Stănescu a salvat victoria, apărînd ultima aruncare a lui Lukic. "Nu ne-am subestimat adversarul. Formaţia bistriţeană este una nouă, pe care n-o cunoşteam prea bine, şi ne-a surprins puţin. Trebuie să ne revenim înaintea partidei de sîmbătă, din Liga Campionilor, cu Banik Karvina", a declarat antrenorul Lucian Râşniţă.

Au evoluat formaţiile - HCM Constanţa: Stănescu, Popescu, Timofte 2g, Buricea 1g, Kovalenko 4g, Giotoiu 2g, Stavrositu 3g, Toma 8g (4x7m), Smigic 1g, Dragicevic 2g, Gălan, Streja 4g, Kazic, Săulescu; HCM CSM Bistriţa: Varo, Lungu, Lukic 1g, Bondriş 1g, Şoancă, Balint 5g, Buceschi 1g, Pallo, Jeler 3g, Steriu 5g, Cârstoaia 10 (6x7m). Au arbitrat: V. Pavel şi M. State (ambii din Buzău).

Ieri s-au mai disputat, în devans, alte două meciuri din etapa a opta: Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 27-31 şi UCM Reşiţa - Steaua 38-33. Întîlnirea CSM Medgidia - Poli Izometal Timişoara, scor 33-30, a avut loc sîmbătă, 28 octombrie, iar etapa se va încheia sîmbătă cu partidele: Poli Iaşi - Armătura Cluj, Bucovina Suceava - HCM Baia Mare şi HCM Braşov - Uztel Ploieşti.

În această seară, de la ora 19.45, se va disputa primul joc din etapa a cincea a Grupei E din Liga Campionilor, dintre THW Kiel, lidera neînvinsă a grupei, şi GOG Svendborg TGI Gudme.

8. HCM CSM Bistriţa 8 4 0 4 212-224 8

9. Minaur Baia Mare 7 3 0 4 203-203 6

10. Bucovina Suceava 7 3 0 4 186-209 6

11. Pandurii Tg. Jiu 8 2 1 5 219-234 5

12. HCM Braşov 7 2 0 5 175-184 4

13. Politehnica Iaşi 7 0 0 7 164-216 0

14. Agronomia Cluj 7 0 0 7 161-221 0

Biletele la meciul de handbal masculin dintre HCM Constanţa şi HC Banik Karvina, din cadrul Ligii Campionilor, programat sîmbătă, 4 noiembrie 2006, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor din Constanţa, se pot procura de la chioşcurile "Telegraf" din următoarele zone: Delfinariu, Balada, Gară Staţie 40, 41, 43, Poşta Centru, Sala