Victorie cu FC Botoșani, FC Viitorul merge în play-off

Fotbal / Liga 1, etapa a 26-a

Sport 03 Martie 2019 / 20:54 499 accesări

Lyes Houri a marcat golul calificării în play-off

FC Viitorul și-a îndeplinit obiectivul în meciul cu FC Botoșani, disputat duminică, în etapa a 26-a din Liga 1 la fotbal, ultima a sezonului regulat. Viitorul s-a impus cu scorul de 1-0 pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu și a câștigat finală pentru play-off, unicul gol al partidei fiind reușit de Lyes Houri, în minutul 25, cu un șut plasat, de la 18 metri.

Fotbaliștii antrenați de Gheorghe Hagi au avut o evoluție foarte bună, dominându-și categoric adversara în prima repriza, pentru ca în repriza a doua jocul să fie mai echilibrat. Viitorul a trimis de două ori mingea în bară în aceeași, fază, în minutul 56, prin Denis Drăguș și Ianis Hagi, iar oaspeții au irosit o mare ocazie în minutul 79, prin Golofca, portarul Cojocaru având o intervenție salvatoare.

„Fericirea e mare, pentru că era o presiune imensă. În acest an am suferit mult. I-am felicitat pe băieți, pentru că au demonstrat că merită să fie acolo (n.r. - în play-off). Le-am dat și o primă. Merită. Frumosul de acum încolo începe”, a declarat Gică Hagi.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Houri (84 Mățan), T. Băluță (71 R. Boboc), Vînă - I. Hagi (cpt.) (60 A. Ciobanu), Drăguș, Calcan; FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - A. Dumitraș, A. Miron, Burcă (cpt.), Soiledis - J. Rodriguez, Karaboue (55 M. Roman II) - Fabbrini (85 Papa), Oaidă (72 Târșă), Ongenda - Golofca. Cartonașe galbene: I. Hagi, T. Băluță, R. Boboc / Ongenda, Oaidă, J. Rodriguez, A. Miron, M. Roman II, Târșă. Au arbitrat: Ovidiu Hațegan (Arad) - Valentin Avram (București) și Sebastian Gheorghe (Suceava).