Victorie importantă pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 24-a: FC FARUL CONSTANŢA - DINAMO II BUCUREŞTI 5-2

Sport 04 Mai 2013 / 00:00 1952 accesări

Aflată într-o situaţie extrem de dificilă în clasamentul Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal, unde ocupă ultimul loc, FC Farul a obţinut, vineri, o victorie importantă în tentativa de a evita retrogradarea. Formaţia pregătită de Ion Răuţă a învins pe teren propriu, cu 5-2 (S. Chiţu 3, 10-pen., 65, Sg. Popescu 24, Nicola 87 / Jugaru 15, Roman 45), pe Dinamo II Bucureşti, o altă formaţie aflată în subsolul clasamentului. Constănţenii au început în forţă şi au deschis scorul după doar trei minute, când Sorin Chiţu a reluat, din 6 m, mingea centrată de Stoianof, de pe partea dreaptă. Şapte minute mai târziu, un fundaş dinamovist a comis henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, şi Sorin Chiţu a dublat avantajul Farului, transformând perfect de la punctul cu var. Contrar cursului jocului, oaspeţii au redus din handicap prin Jugaru, în min. 15, cu un şut de la marginea careului. Diferenţa de două goluri s-a refăcut în min. 24, când Sg. Popescu a şutat puternic, în cros, de pe partea stângă, fără speranţe pentru Iordan. În ultimele secunde ale primei reprize, oaspeţii au redus din nou din handicap, graţie un şut puternic trimis de Roman. Repriza secundă a fost însă dominată clar de gazde, care s-au desprins, din nou, în min. 65, când Sorin Chiţu a realizat tripla cu o lovitură de cap, după centrarea lui Nicola. Cu trei minute înainte de final, Nicola a adus liniştea în tabăra constănţeană, mingea trimisă de mijlocaşul Farului, de la marginea careului, fiind deviată de un adversar peste portarul Iordan. Oaspeţii au încheiat meciul în inferioritate numerică, Bitez fiind eliminat, în min. 88, după un fault violent comis asupra lui Buzea.

„Este o victorie care ne ţine în viaţă. Orice alt rezultat ne-ar fi compromis total şansele de a evita retrogradarea”, a spus, la final, antrenorul principal al Farului, Ion Răuţă.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ion Răuţă): Curcă - Băjan, Buzea, I. Popescu, Niţescu - Fuchs, Sg. Popescu, Săceanu, Ivanovici (73 Drugă) - S. Chiţu (85 Igiroşanu), Stoianof (59 Nicola); Dinamo II (antrenor Tibor Selymes): Iordan - L. Cristea (31 Bitez), I. Nae, V. Lică (16 Balint), A. Radu - Al. Vasile, Dobrosavlevici, Jugaru, Buia - Al. Roman - Stavilă (66 Ciobanu). Cartonaşe galbene: Buzea. Cartonaş roşu: Bitez (min. 88). Au arbitrat: Marius Bocăneală (Galaţi) - Cătălin Teodor (Brăila) şi Ionuţ Bobe (Videle).