Victorie importantă pentru HC Dobrogea Sud la Cuenca

În etapa a 4-a din Grupa C a Cupei EHF

Sport 03 Martie 2019 / 15:05 1043 accesări
Portarul Mitrevski a avut din nou o prestație foarte bună

HC Dobrogea Sud Constanța a obținut duminică, în deplasare, un succes extrem de important în meciul cu Liberbank Cuenca, din etapa a 4-a a Grupei C din Cupa EHF la handbal masculin. Handbaliștii pregătiți de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic s-au impus cu scorul de 28-26, după ce la pauză au condus cu 14-13. Portarul Mitrevski a avut din nou o prestație foarte bună, cele 14 intervenții ale sale aducând încredere în tabăra constănțeană, inclusiv o lovitură de la 7 metri, iar lupta pentru calificarea în sferturile de finală continuă pentru formația constănțeană. În repriza a doua gazdele au condus cu două goluri, dar revenirea spectaculoasă din final a HCDS-ului, de la 22-24 (în minutul 52) la 26-24 (în minutul 58), a decis învingătoarea.

Golurile echipei noastre au fost înscrise de Crnoglavac 5, Vujovic 5, Kevic 4, Malinovic 4, Toma 4, Nikolic 2, Nistor 2, Buricea 1 și Cutura 1.

HC Dobrogea Sud va întâlni în următoarea etapă, pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Constanța, sâmbătă, 23 martie, de la ora 19.00, pe TTH Holstebro.

Sâmbătă, în celălalt meci din grupă: FC Porto Sofarma a învins-o pe TTH Holstebro, scor 32-29 (13-12).

Clasament: 1. Porto 8p (golaveraj: 137-115), 2. HCDS 4p (116-116), 3. Holstebro 2p (113-116), 4. Cuenca 2p (104-123).