Victorie şi pas mare către Franţa pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile EURO 2016, Grupa F: ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 2-0

Sport 15 Noiembrie 2014 / 00:00 478 accesări

Naţionala de fotbal României a făcut un pas mare către calificarea la turneul final al Campionatului European din 2016, după ce a învins, vineri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, pe Irlanda de Nord, cu scorul de 2-0 (Papp 74, 79), şi a urcat pe primul loc în Grupa F a preliminariilor. Tricolorii nu au făcut un meci senzaţional, dar au reuşit să-i ofere o victorie uriaşă lui Anghel Iordănescu, la revenirea după zece ani pe banca tehnică, şi au răzbunat eşecul dureros din 1985, când britanicii s-au impus la Bucureşti şi ne-au blocat drumul către Mondialul din Mexic.

Schimbările gândite de noul selecţioner nu au dat rezultatul scontat, iar debutul partidei a arătat o echipă a României dezordonată, cu multe pase greşite şi fără o gândire tactică prea clară. Drept urmare, ocaziile la poarta oaspeţilor au venit mai mult din întâmplare, iar foarfeca spectaculoasă a lui Chiricheş nu a avut decât rolul de a încălzi atmosfera. Prima mare oportunitate de a deschide scorul le-a aparţinut însă oaspeţilor, în min. 17, şutul lui McGinn trecând puţin pe lângă poartă. Tricolorii au răspuns după doar un minut, când Bogdan Stancu a reluat din 6 metri în transversală, apoi a trimis cu capul în braţele lui Carroll. Din nou încântător, Sînmărtean a luat a acţiune pe cont propriu, a croşetat defensiva nord-irlandeză şi i-a oferit lui B. Stancu oportunitatea de a se revanşa, dar atacantul preferat de Iordănescu a eşuat penibil, călcând pe minge. Ultima ocazie a primei reprize a venit la poarta lui Tătăruşanu, care a respins cu noroc mingea trimisă la colţul scurt de Lafferty.

GOLGHETERUL-SURPRIZĂ

La pauză, selecţionerul şi-a călcat pe inimă şi l-a lăsat la cabine pe Bogdan Stancu, aruncându-l în luptă pe golgeterul Ligii I, Claudiu Keşeru, însă şansa golului a avut-o Raţ, care a trimis în Carroll, după ce păcălise defensiva britanică. De parcă jocul slab nu ar fi fost de ajuns, centralul a trecut cu vederea un fault clar comis de McGivern asupra lui Sînmărtean. Dominarea sterilă a tricolorilor s-a rupt abia în min. 74, când Raţ a centrat de pe partea stângă, mingea deviată de Torje a ajuns la Papp, iar fundaşul trecut şi pe la FC Farul a şutat necruţător din careu. Cinci minute mai târziu, Papp a recidivat şi a reuşit dubla, după o centrare perfectă venită de la Sînmărtean. Pe final, tricolorii au îngheţat jocul, asigurându-şi cele trei puncte şi, graţie surprizei uriaşe de la Atena, unde Insulele Feroe a învins Grecia, pot privi din ce în ce mai liniştiţi către turneul final din Franţa.

Au evoluat - România (selecționer Anghel Iordănescu): Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Dr. Grigore, Raț - Pintilii, Sînmărtean - Torje (80 Hoban), Chipciu, Cr. Tănase (58 Al. Maxim) - B. Stancu (46 Keşeru); Irlanda de Nord (selecționer Michael O'Neill): Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn (63 Clingan), Norwood, Baird, Evans (78 McKay), Brunt - Lafferty. Cartonaşe galbene: Pintilii, Al. Maxim / McLaughlin, Lafferty. Au arbitrat: Jonas Eriksson - Mathias Klasenius și Daniel Warnmark (toți din Suedia).

Tot în Grupa F, vineri seară s-au mai jucat două partide: Grecia - Insulele Feroe 0-1 (Edmundsson 61) și Ungaria - Finlanda 1-0 (Gera 84). Clasament: 1. România 10p, 2. Irlanda de Nord 9p, 3. Ungaria 7p, 4. Finlanda 4p, 5. Insulele Feroe 3p 5. Grecia 1p.