Viitorul a cedat la Craiova

Fotbal / Liga 1, etapa a 9-a: U. CRAIOVA - FC VIITORUL 2-0

Sport 23 Septembrie 2018 / 07:32 413 accesări

Sâmbătă seară, la Craiova, într-o partidă din etapa a noua a Ligii 1 Betano la fotbal, FC Viitorul a pierdut duelul cu echipa locală Universitatea Craiova, scor 0-2. Dubla lui Koljic, din minutele 5 și 48, au decis învingătoarea, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi și Cătălin Anghel încercând în zadar în partea a doua a jocului să înscrie măcar golul de onoare. Voduţ a irosit două ocazii de gol, în minutele 54 şi 55, Ianis Hagi, în minutul 67, şi Andrei Ciobanu, în minutul 75, au ameninţat şi ei poarta oltenilor, însă tabela de marcaj nu s-a modificat în dreptul oaspeţilor.

Au evoluat următoarele formaţii - U. Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martin (87 Dimitrov), Donkor, Kelic, Briceag - Mateiu, Cicâldău - Bărbuț (77 Burlacu), Mihăilă (65 Rocha), Bancu - Koljic; FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen, Țîru, Luchin (61 Boboc), De Nooijer - A. Ciobanu (80 Artean), T. Băluță, Vînă - Lima Duarte (46 Voduț), I. Hagi, Drăguș. Cartonașe galbene: Kelic / Țîru, I. Hagi, Mladen, T. Băluță. Meciul a fost arbitrat la centru de Radu Petrescu (București).

„Din păcate pentru noi, pe teren, în prima repriză a existat o singură echipă. Rezultatul e meritat. Craiova a jucat 90 de minute, noi am jucat doar 45. Au fost agresivi, mai iuţi ca noi”, a spus Gheorghe Hagi la conferinţa de presă.

Următoarea partidă a Viitorului este programată miercuri, 26 septembrie, de la ora 18.45, în deplasare, cu Concordia Chiajna, în 16-imile de finală ale Cupei României. Iar în Liga 1, Viitorul va juca pe teren propriu în etapa a 10-a duminică, 30 septembrie, de la ora 18.00, cu Astra Giurgiu.

Alte rezultate din etapa a 9-a - vineri: Sepsi Sf. Gheorghe - FC Voluntari 1-1 (Tandia 90+5 / Malfleury 28), CSM Politehnica Iaşi - Dinamo București 1-0 (Flores 38); sâmbătă: FC Hermannstadt - CFR Cluj 0-1 (Ţucudean 69), FC Botoşani - Concordia Chiajna 0-2 (A. Marc 32, Guessan 45).

Programul ultimelor două meciuri ale etapei - duminică, ora 21.00: FCSB - Dunărea Călăraşi; luni, ora 21.00: Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaş. Partidele vor fi transmise în direct de Look TV, Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1.

Clasament: 1. CFR 16p (golaveraj: 11-7), 2. FCSB 15p (19-9), 3. Sepsi 15p (10-5), 4. U. Craiova 14p (18-9), 5. Astra 14p (10-5), 6. Gaz Metan 14p (11-11), 7. Poli Iaşi 14p (10-13), 8. FC VIITORUL 13p (9-10), 9. Dunărea 12p (9-8), 10. Dinamo 10p (12-17), 11. Chiajna 10p (8-14), 12. FC Botoşani 8p (11-13), 13. Hermannstadt 7p (7-10), 14. Voluntari 3p (7-20).