Viitorul nu a cedat în faţa campioanei

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a

Sport 05 Octombrie 2020 / 02:04 683 accesări

Viitorul a ajuns la 400 de goluri înscrise în Liga 1, după reuşita atacantului Kevin Luckassen

FC Viitorul Constanța și CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1 (Luckassen 7 / C. Deac 54-pen.), meciul din etapa a 6-a a Ligii 1 la fotbal, disputat duminică seară, pe stadionul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. Întâlnirea a început favorabil pentru Viitorul, care a deschis rapid scorul în confruntarea cu deţinătoarea titlului şi reprezentanta României în grupele UEFA Europa League.

La meciul cu numărul 100 jucat în tricoul negru-albastru, Bradley de Nooijer a centrat perfect pentru Kevin Luckassen, în minutul 7, iar atacantul olandez a deschis scorul, iar formaţia constănţeană a ajuns la 400 de goluri marcate în Liga 1. Pînă la pauză CFR a reclamat neacordarea a două lovituri de la 11 metri, iar presiunea exercitată asupra arbitrului Marcel Bîrsan l-a determinat pe cavalerul fluierului să arate punctul cu var în startul reprizei secunde, după un duel între Ghiţă şi Rondon. CFR a restabilit astfel egalitatea în minutul 54, prin Ciprian Deac, din penalty, Cojocaru fiind la un pas să respingă mingea şutată de mijlocaşul clujean.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer - R. Benzar (66 A. Stoian), Gaztanaga, C. Matei (85 Casap) - G. Iancu (cpt.), Luckassen (78 Josemi), Mățan (85 Dussaut); CFR (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean - Cr. Manea, A. Burcă, Cestor, Camora (cpt.) - Itu (61 Petrila), Bordeianu, C. Deac (84 A. Păun) - Pereira (61 Djokovic), Omrani (84 Vojtus), Costache (29 Rondon).

Cartonașe galbene: Gaztanaga, Ghiță, G. Iancu / Rondon, Omrani, Cestor, C. Deac, Camora, A. Păun.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan - Mircea Orbuleț și Valentin Avram.

Următorul meci din campionat pentru FC Viitorul este programat în deplasare, cu FC Voluntari, după acțiunile loturilor naționale de seniori și tineret ale României.