Viitorul nu a rezistat în zece oameni în duelul cu FCSB

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a: FC VIITORUL - FCSB 1-4

Sport 27 August 2018 / 08:06 537 accesări

Ionuţ Vînă (numărul 11) a marcat golul de onoare al gazdelor

Duminică seară, la Ovidiu, FC Viitorul a pierdut, cu scorul de 1-4 (Vînă 71 / Fl. Coman 45, Man 52, D. Benzar 82, Rusescu 89), meciul cu FCSB, din etapa a 6-a a Ligii 1 Betano la fotbal. Partida disputată pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a început cum nu se putea mai rău pentru formaţia gazdă, fundaşul Ghiţă fiind eliminat în minutul 5, din cauza unui fault comis din postura de ultim apărător asupra lui Florinel Coman. Fostul atacant de la Viitorul a şi reuşit deschiderea scorului înaintea pauzei, în minutul 45, după ce mingea a fost trimisă în bara transversală de Rusescu. Florinel Coman şi Dragoş Nedelcu au nimerit şi ei bara laterală în prima repriză, iar FCSB s-a desprins la două goluri după golul înscris de Man, în minutul 52. Ionuţ Vînă a reaprins speranţele gazdelor într-un rezultat favorabil în minutul 71, după ce a fructificat pasa lui Ianis Hagi, iar căpitanul Viitorului a fost la un pas de egalare în minutul 73, însă Andrei Vlad a respins in extremis mingea în bara laterală. Daniel Benzar a adus liniştea în tabăra celor de la FCSB prin golul marcat în minutul 82, pentru ca Raul Rusescu să stabilească rezultatul final în minutul 89.

„Asta a fost istoria. Din păcate, meciul a început cu o greşeală gravă a noastră. Au avut controlul controlul meciului, lăsând la o parte acele zece minute în care am arătat că avem talent şi am fi putut egala. O înfrângere dureroasă, din care sper să învăţăm multe. Plănuisem ceva, dar totul s-a stricat în acel minut. Meciul s-a jucat la acea eliminare”, a declarat managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi.

„O partidă bună făcută de noi. Am început foarte bine jocul. I-am forţat pe cei de la Viitorul să primească acel cartonaş roşu, am avut o singură sincopă, golul primit, apoi au avut trei-patru minute cei de la Viitorul în care au pus presiune şi nu trebuia să se întâmple aşa ceva”, a spus şi antrenorul FCSB-ului, Nicolae Dică.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru (33 Buzbuchi) - Mailson Lima, Țîru, Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu, T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.), Drăguș (64 Houri), Mățan (14 Boboc); FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean (64 A. Vlad) - Jakolis, Dr. Nedelcu, L. Filip, Junior Morais - Ov. Popescu, Qaka - Man, Fl. Tănase (cpt.) (72 D. Benzar), Fl. Coman (46 Moruțan) - Rusescu. Cartonașe galbene: Mățan, Houri / L. Filip, Dr. Nedelcu, Ov. Popescu, Junior Morais. Cartonaș roșu: Ghiță (min. 5). Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs (Satu Mare).

Alte rezultate din etapa a 6-a - vineri: Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-3 (Balaure 56, N. Roşu 80-pen., Begue 82); sâmbătă: Dunărea Călărași - CSM Politehnica Iași 2-0 (Alexandru 56, Kanda 79), Dinamo București - FC Hermannstadt 2-1 (Salomao 4, Pesic 90+4 / Nkololo 48); duminică: Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 0-0.

Luni, 27 august, sunt programate ultimele două meciuri ale etapei - ora 18.00: FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.00: FC Voluntari - U. Craiova. Întâlnirile sunt transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV.

Clasament: 1. FCSB 13p (golaveraj: 16-6), 2. CFR 12p (8-4), 3. Astra 10p (8-4), 4. Dinamo 10p (11-11), 5. Dunărea 9p (6-5), 6. Gaz Metan 8p (7-9), 7. Sepsi 7p (5-4), 8. FC Hermannstadt 7p (7-7), 9. FC VIITORUL 7p (6-7), 10. Chiajna 7p (6-8), 11. FC Botoşani 6p (7-6), 12. U. Craiova 5p (5-5), 13. Poli Iaşi 5p (3-11), 14. Voluntari 1p (3-11).

În etapa a 7-a, FC Viitorul va juca în deplasare, duminică, 2 septembrie, de la ora 18.30, cu CFR Cluj.