Viitorul se impune din nou în faţa Astrei

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 8-a

Sport 29 Aprilie 2017 / 22:58 1204 accesări
Jucătorii Viitorului au mulţumit la final spectatorilor pentru încurajările din partida de sâmbătă

Viitorul lui Gică Hagi a obţinut a doua victorie în play-off în confruntările cu Astra Giurgiu, sâmbătă seară, în etapa a opta, echipa constănţeană trecând cu scorul de 3-2 (Vl. Morar 40-pen., Săpunaru 43-autogol, Ţucudean 77 / D. Niculae 12, Geraldo Alves 90) de campioana en titre. FC Viitorul aşteaptă acum succesul dinamoviştilor în partida de luni, cu FCSB, pentru a rămâne la egalitate de puncte cu prima clasată înaintea ultimelor două etape din actualul sezon.

Meciul disputat pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a început prost pentru gazde. Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 12, după o centrare a lui Budescu, atacantul Astrei surprinzând-l pe Rîmniceanu cu o minge trimisă cu capul la colţul scurt, aproape de vinclu. Viitorul a revenit în atac, însă Purece, în minutul 17, Iliev a intervenit salvator, şi Vlad Morar, în minutul 20, minge trimisă pe lângă poartă, au ratat incredibil. În minutul 27, arbitrul Istvan Kovacs a refuzat un penalty Viitorului, considerând eronat că Purece a simulat după un duel cu Fabricio, iar peste două minute Iliev a respins balonul şutat de acelaşi Purece, Ţucudean a reluat mingea în poartă, dar atacantul Viitorului era în ofsaid. Egalarea a venit în minutul 40, atunci când Vlad Morar a fructificat o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault comis de Iliev asupra lui Boli. Formaţia constănţeană s-a menţinut în ofensivă şi a intrat în avantaj la cabine, după golul marcat în minutul 43, când Ţucudean a şutat din interiorul careului şi Săpunaru a deviat mingea în propria poartă. În partea a doua a jocului am notat ratările lui Budescu, din minutul 71, şi Săpunaru, din minutul 76, după care Ţucudean a adus liniştea în tabăra Viitorului prin reuşita din minutul 77, la o pasă a lui Florinel Coman. Geraldo Alves a stabilit scorul final, 3-2 pentru FC Viitorul, în minutul 90, fructificând cornerul executat de Budescu, printr-o reluare perfectă cu capul.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea - Vînă, N. Roșu, Casap - Purece (59 A. Chiţu), Ţucudean (82 D. Dumitrescu), Vl. Morar (59 Fl. Coman); Astra (antrenor Marius Şumudică): Iliev - Oros (23 Geraldo Alves), Săpunaru (cpt.), Fabricio - Al. Stan (82 Moise), Takayuki Seto, Boubacar (63 D. Florea II), Nicoară - Al. Ioniță II, D. Niculae, Budescu. Cartonaşe galbene: Purece / Oros, Iliev. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs.

Celelalte două partide din etapa a opta a play-off-ului vor avea loc după următorul program - duminică, 30 aprilie, ora 20.30: CFR Cluj - CS Universitatea Craiova; luni, 1 mai, ora 20.30: Dinamo București - Fotbal Club FCSB. Meciurile sunt transmise în direct de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV.

Clasament play-off: 1. FCSB 38p (golaveraj: 10-5), 2. FC VIITORUL 38p (10-8), 3. Dinamo 33p (9-6), 4. CFR 33p (8-7), 5. Craiova 28p (5-10), 6. Astra 26p (9-15).