Vincenzo Nibali s-a impus pentru a doua oară în carieră în Turul ciclist al Italiei

Sport 29 Mai 2016 / 19:19 489 accesări
Vincenzo Nibali a terminat îmbrăcat cu tricoul roz ediția 2016 din Il Giro

A 99-a ediție a Turului ciclist al Italiei s-a încheiat cu victoria italianului Vincenzo Nibali (Astana), în timp ce etapa a 21-a, ultima, cu o lungime de 163 km, între Cuneo și Torino, a fost câștigată duminică la sprint de germanul Nikias Arndt (Giant). Sicilianul a fost declarat învingător chiar înainte de finișul ultimei etape, clasamentul fiind înghețat din cauza unei incertitudini privind vremea, astfel că ierarhia stabilită în ajun a fost cea finală. Nibali a obținut al doilea succes în Turul Italiei, după cel din 2013, și al patrulea într-un mare tur, rutierul de la Astana câștigând Turul Spaniei în 2010 și Turul Franței în 2014.

Cu trei etape înainte de final, Nibali ocupa locul 4 la general, la aproape cinci minute în urma liderului, olandezul Steven Kruijswijk. Însă acesta din urmă a căzut în etapa a 19-a, rundă câștigată de Nibali, astfel că în clasamentul general italianul urca pe locul secund și era la 44 de secunde în urma noului lider, columbianul Esteban Chaves. Etapa a 20-a, una de asemenea montană, l-a adus pe Nibali în posesia tricoului roz, italianul încheind în Top 10, în vreme ce Chaves a avut o evoluție mai slabă. Astfel, columbianul a coborât pe locul al doilea, la 52 de secunde în urma lui Nibali, în timp ce Alejandro Valverde a terminat pe locul 3.

Etapa finală s-a încheiat la sprint, la Torino. Românul Edi Grosu a atacat pe ultimii 500 de metri și a fost aproape de victorie, conducând până cu aproximativ 50 de metri înainte de linia de sosire, dar nu a mai avut energie și a încheiat doar pe locul 9. Câștigător inițial al acestei etape fusese anunțat inițial italianul Giacomo Nizzolo (Trek), însă el a fost retrogradat de juriu pentru sprint neregulamentar. Ultimii kilometri ai etapei a 21-a au fost neutralizați din cauza riscurilor de pe circuitul de sosire.