Visul lui Abramovici... spulberat

Fotbal / Finala UEFA Champions League

Sport 22 Mai 2008 / 00:00 561 accesări

Aseară, pe Stadionul “Lujniki” din Moscova, în finala... englezească UEFA Champions League, Manchester United şi Chelsea Londra au luptat pentru cel mai preţios trofeu rîvnit de marile cluburi de fotbal din Europa. Prima repriză a fost dominată de Manchester United, care a şi deschis scorul, în min. 26, prin Cristiano Ronaldo, atacantul “diavolilor roşii” fructificînd centrarea perfectă a fundaşului Brown, dar a şi ratat alte trei mari ocazii de gol. Şi cînd toată lumea aştepta pauza, Lampard a egalat, în min. 45, după o eroare a defensivei lui Manchester United. În repriza a doua, Chelsea s-a aflat la timonă, iar Drogba a fost cel mai aproape de gol, în min.78, atunci cînd balonul şutat de atacantul ivorian a lovit bara laterală a porţii lui Van der Sar. A rămas 1-1 după cele 90 de minute regulamentare de joc, astfel că au urmat prelungirile. Tot Chelsea a fost mai aproape de gol, în min. 4 al primei reprize de prelungiri, prin Lampard, dar bara transversală l-a salvat, din nou, pe portarul olandez. Replica lui Manchester a venit peste şapte minute, Terry respingînd incredibil, cu capul, din faţa porţii goale, mingea trimisă de Giggs. În a doua repriză de prelungiri am notat un singur eveniment, eliminarea lui Drogba, astfel că scorul după 120 de minute de joc a fost Manchester United - Chelsea Londra 1-1.

Şi a şasea finală decisă după loviturile de departajare a trimis trofeul la Manchester, United punctînd de şase ori de la punctul cu var (Tevez, Carrick, Hargreaves, Nani, Anderson, Giggs; a ratat Cristiano Ronaldo), iar Chelsea doar de cinci ori (Ballack, Belletti, Lampard, A. Cole, S. Kalou; au ratat: Terry - mingea a lovit bara laterală - care putea obţine trofeul pentru Chelsea dacă ar fi înscris şi Anelka).

Au evoluat - Manchester United: Van der Sar - Brown (120 Anderson), Rio Ferdinand (cpt.), Vidic, Evra - Hargreaves, Carrick, Scholes (87 Giggs), Cristiano Ronaldo - Tevez, Rooney (101 Nani); Chelsea: Cech - Essien, R. Carvalho, Terry (cpt.), A. Cole - Ballack, Makelele (120 Belletti), Lampard - J. Cole (99 Anelka), Malouda (92 S. Kalou) - Drogba. Cartonaşe galbene: Scholes, Rio Ferdinand, Vidic, Tevez / Makelele, R. Carvalho, Ballack, Essien. Cartonaş roşu: Drogba (min. 116). Au arbitrat: Luboš Michel - Roman Slysko şi Martin Balko (toţi din Slovacia).