Voluntari continuă seria pozitivă şi în play-out

Fotbal / Liga 1

Sport 16 Iunie 2020 / 22:12 569 accesări

Etapa a patra a play-out-ului Ligii 1 la fotbal a început marţi seară, la Sf. Gheorghe, cu întâlnirea dintre echipa locală Sepsi şi FC Voluntari. Un joc în care gazdele au deschis scorul în secunda 25, au avut un gol nevalidat în minutul 6, iar în repriza a doua oaspeţii au întors rezultatul, obţinând un succes extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradării.

Rezultat final: Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Voluntari 1-2 (Carnat 1 / Belu 68, M. Căpăţână 70)

Programul celorlalte meciuri din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1 -

Miercuri, 17 iunie

ora 20.00: FC Chindia Târgovişte - FC VIITORUL CONSTANŢA

Joi, 18 iunie

ora 20.00: CSM Politehnica Iaşi - Academica Clinceni

Întâlnirile vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport.

Partida FC Hermannstadt - FC Dinamo Bucureşti va fi reprogramată.

Clasament play-out:

7. FC VIITORUL CONSTANŢA 27p (golaveraj: 5-3)

14. Academica Clinceni 14p (3-6)

Locul 1 din play-off se va califica în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.