Axiopolis câștigă la Boldești trei puncte foarte prețioase

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 16-a

Sport 19 Martie 2017 / 16:00 612 accesări
Gheorghe Andreescu (nr. 13) a marcat și în partida cu Petrolistul Boldești

La sfârșitul acestei săptămâni, în Liga a 3-a la fotbal s-a disputat etapa a 16-a, a treia din retur. Dacă FC Viitorul II a acumulat trei puncte la „masa verde”, în urma retragerii din campionat a adversarei sale, Arsenal Malu, cealaltă echipă din județul Constanța, Axiopolis Sport Cernavodă, a jucat în deplasare și a obținut prima victorie din retur, scor 2-1. Axiopolis a fost condusă cu 1-0 pe terenul Petrolistului din Boldești, prin golul marcat de Alexandru Tudorie, în minutul 35, însă a restabilit egalitatea până la pauză prin Gheorghe Andreescu, care în minutul 41 a înscris cu capul, în urma unei lovituri de colț. Golul victoriei, înscris în minutul 86, i-a aparținut lui Denis Husein, inspirat introdus la pauză de antrenorul Ionel Melenco. Un rezultat excelent pentru dunăreni, mai ales că a fost reușit pe terenul unei formații cu care se luptă pentru evitarea retrogradării.

„Un meci care poate fi caracterizat prin două cuvinte: inspirație și dăruire. Inspirația a fost a antrenorului Ionel Melenco, care a găsit o formulă de joc în care juniorul Nanu a fost titular, astfel că a putut utiliza încă un senior ca jucător de câmp. Nanu a jucat primul său meci oficial în Liga a 3-a. Un alt moment de inspirație s-a petrecut la pauză, când Melenco a făcut două schimbări, iar unul dintre jucătorii introduși, Husein, a înscris golul victoriei. Dăruirea a fost a echipei și mă bucur că jucătorii au înțeles ce greșeli individuale au comis în meciul cu Viitorul Domnești (n.r. - pierdut cu 1-2 în etapa trecută, pe teren propriu), nu le-au mai repetat, s-au concentrat foarte bine la joc și așa am reușit să cucerim cele trei puncte. O victorie prețioasă, care ne readuce pe zero la „adevăr“ și ne distanțează puțin de locul 13”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - G. Rusu, Daniel Zaharia, Andreescu, C. V. Hristu - Al. Vieru, I. Gheorghe - Beșleagă (46 Husein), Moldoveanu (60 Zugravu), Moise (46 Antip) - Ad. Cristea (80 L. Gheorghe). Rezerve neutilizate: G. Celnicu, Dumitrescu, M. Al. Hristu.

Celelalte rezultate ale etapei: Metaloglobus București - Delta Dobrogea Tulcea 1-1; Dinamo II București - ACS Înainte Modelu 2-1; Astra II Giurgiu - Unirea Slobozia 2-1; Viitorul Domnești - SC Popești-Leordeni 1-0; CS Tunari - CSM Oltenița 1-0; FC Viitorul II - Arsenal Malu 3-0 (oaspeții s-au retras din campionat și pierd cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 42 de puncte (golaveraj 35-15)

9. Delta Dobrogea Tulcea 22p (31-30) - formație penalizată cu 2 puncte

10. Axiopolis Sport Cernavodă 20p (27-29)

11. CSM Oltenița 18p (24-25)

12. ACS Înainte Modelu 15p (37-37)

13. Petrolistul Boldești 13p (23-31)

14. Arsenal Malu 0p (10-70) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

Axiopolis a egalat-o în prelungiri pe Dinamo II!

FC Viitorul II a remizat la Ploiești

Vineri începe returul în Liga a 3-a la fotbal

FC Viitorul II debutează vineri în returul Ligii a 3-a

Axiopolis Sport Cernavodă, învingătoare în ultimul test înainte de startul returului