Campioana a pierdut în faţa unei nou promovate

Fotbal / Liga 1, etapa a 4-a

Sport 05 August 2017 / 22:20 926 accesări
Viitorul a ajuns la trei meciuri jucate consecutiv fără să înscrie măcar un gol

FC Viitorul nu se regăseşte. După 0-1 cu Dinamo Bucureşti şi 0-4 cu APOEL Nicosia, pentru campioana României a venit o înfrângere neaşteptată în etapa a 4-a a Ligii 1 la fotbal. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au dezamăgit în partida disputată sâmbătă, la Braşov, pe stadionul „Tineretului”, în faţa nou promovatei Sepsi Sf. Gheorghe, la finalul meciului Sepsi câştigând cu scorul de 1-0. Unicul gol al jocului a fost reuşit de veteranul Attila Hadnagy, în al doilea minut al prelungirilor, în urma unui contraatac care a surprins defensiva constănţeană, rămasă fără căpitanul Boli, eliminat în minutul 78, pentru cumul de cartonaşe galbene. Întâlnirea de la Braşov a fost una în care Viitorul a irosit din nou câteva bune ocazii de gol, prin Eric, Dumitrescu şi Coman, dar şi portarul Rîmniceanu a intervenit de câteva ori foarte bine. Ţucudean a fost semnalizat eronat în poziţie de ofsaid în minutul 48, fază la care a şi trimis mingea în poartă, însă trebuie spus că Viitorul, fără Benzar, Chiţu, Marius Constantin, Ţîru şi Dani Lopez în confruntarea de la Braşov, nu reuşeşte să practice jocul dorit de Gică Hagi. Pentru FC Viitorul urmează confruntarea cu FC Voluntari, din etapa a 5-a a Ligii 1, meciul fiind programat marți, 8 august, de la ora 18.45, pe terenul „Central” din cadrul Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”.

Au evoluat următoarele echipe - Sepsi (antrenor Valentin Suciu): Niczuly - Răduțoiu, Oros, Ursu, Grecu - Ghinga, Thiaw - Papsys (58 Huiban), Cl. Herea (90 Mitra), P. Petre - Hadnagy (cpt.) (90+4 Burlacu); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - S. Rădoi, Hodorogea, Boli (cpt.), Cr. Ganea - Ciobanu, Mladen, D. Dumitrescu (58 Cicâldău) - Eric (68 Dr. Nedelcu), Țucudean, Ov. Herea (68 Fl. Coman). Cartonaşe galbene: Oros / Boli (2), D. Dumitrescu. Cartonaş roșu: Boli (min. 78). Partida a fost arbitrată la centru de Istvan Kovacs (Carei).

Vineri seară au avut loc primele două partide ale etapei: ACS Poli Timișoara - Juventus București 2-1 (Al. Munteanu 9, Mailat 68 / C. Ţîră 90) şi FC Voluntari - FC Botoșani 1-3 (Voduţ 34 / Golofca 11, 45+1, L. Fulop 54).

Programul celorlalte partide din etapa a 4-a - sâmbătă, 5 august, ora 21.00: CSM Poli Iași - CFR Cluj; duminică, 6 august, ora 18.30: CS U. Craiova - Astra Giurgiu, ora 21.00: Concordia Chiajna - FCSB; luni, ora 21.00: Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş. Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look TV și Look Plus.

Clasament: 1. FC Botoșani 10p (golaveraj: 10-3), 2. CFR Cluj 7p (6-1), 3. FCSB 7p (4-2), 4. Dinamo București 6p (4-1), 5. Astra Giurgiu 6p (5-3), 6. ACS Poli Timişoara 6p (3-5), 7. Sepsi Sf. Gheorghe 6p (4-7), 8. CS U. Craiova 5p (4-2), 9. FC Voluntari 4p (5-6), 10. CSM Poli Iași 4p (1-2), 11. FC Viitorul 3p (3-4), 12. Concordia Chiajna 1p (1-3), 13. Juventus București 1p (2-7), 14. Gaz Metan Mediaș 1p (0-6).