Cristiano Ronaldo a egalat recordul lui Jimmy Greaves

Sport 13 Martie 2017 / 16:11 383 accesări
Cristiano Ronaldo înscrie cu capul, sub privirile lui Alin Toșca

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat cel de-al 366-lea său gol într-un meci de campionat, în partida câștigată de Real Madrid cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în fața formației Betis Sevilla, egalând astfel recordul englezului Jimmy Greaves, cel mai bun marcator din istoria celor mai importante cinci campionate din Europa.

Betis, echipă la care Alin Toșca a fost integralist, a deschis scorul după 25 de minute, Sanabria profitând de marea eroare a lui Keylor Navas. Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 40, apoi oaspeții au rămas cu un om în minus după eliminarea lui Piccini, în minutul 78, pentru cumul de cartonașe galbene. La doar trei minute, Sergio Ramos a făcut 2-1 pentru Real Madrid, cu a șaptea reușită din acest sezon de La Liga. Grație acestui succes, Real Madrid a revenit pe primul loc în clasament, profitând și de eșecul celor de la FC Barcelona, 1-2 în deplasare cu Deportivo La Coruna. Echipa lui Zinedine Zidane a acumulat 62 de puncte, cu două mai multe decât rivalii din Catalunya, având și un meci mai puțin disputat, restanța cu Celta Vigo.

Starul lusitan, în vârstă de 32 de ani, și-a făcut debutul ca profesionist în 2002, la Sporting Lisabona, pentru care a marcat 3 goluri în campionatul Portugaliei, apoi s-a transferat la Manchester United, punctând de 84 de ori în Premier League, înainte de semna în vara lui 2009 cu Real Madrid, pentru care a înscris 279 de goluri în La Liga.

Jimmy Greaves (77 de ani) a înscris cele 366 de goluri în 529 de meciuri disputate pentru echipele Chelsea Londra, AC Milan, Tottenham Hotspur și West Ham United, între 1957 și 1971. Cristiano Ronaldo a marcat la rândul său de 366 ori în 476 de partide de campionat.

De menționat că portughezul a reușit sâmbătă să mai stabilească un record, devenind cel mai bun marcator din istoria clubului Real Madrid pe stadionul Santiago Bernabeu, după ce a înscris al 210-lea său gol pe gazonul legendarei arene madrilene. El l-a depășit astfel pe Carlos Santillana (209 goluri), în timp ce Raul Gonzalez se află pe poziția a treia, cu 206 goluri, urmat de Alfredo Di Stefano (202 goluri) și Ferenc Puskas (157 de goluri).

Betis Sevilla a devenit a 28-a echipă împotriva căreia Ronaldo a marcat la Madrid, dintre cele 30 pe care le-a înfruntat în cariera sa la Real. Totodată, CR7 l-a întrecut și pe Aritz Aduriz în privința numărului de goluri marcate cu capul în La Liga de către jucătorii care activează la ora actuală în campionatul Spaniei. Portughezul a ajuns la 46 de goluri, în timp ce bascul de la Athletic Bilbao are 45.