CVM Tomis a învins greu la Dej, unde a lăsat un punct

Volei (m) / DA1, etapa întâi: UNIREA DEJ - CVM TOMIS CONSTANȚA 2:3

Sport 25 Octombrie 2015 / 18:54 891 accesări

Prima etapă din Divizia A1 la volei masculin, ediția 2015-2016, a adus și prima victorie pentru CVM Tomis Constanța, campioana en titre. O victorie obținută extrem de greu, după meci care a durat două ore și 35 de minute, iar scorul final spune totul despre ardoarea cu care au evoluat cele două formații: Unirea Dej - CVM Tomis Constanța 2:3 (28:26, 20:25, 20:25, 25:20, 14:16). Gazdele nu s-au lăsat impresionate de reprezentanta României în Liga Campionilor și au câștigat primul act în prelungiri, după 37 de minute de joc și după ce au fructificat a patra minge de set de care au beneficiat. Tomis și-a revenit imediat și s-a impus în seturile următoare la 20. Unirea nu a cedat și a reușit să trimită partida în setul decisiv, unul în care scorul a fluctuat ca și în timpul meciului, cu cele două formații pe rând la conducere: 8:6, 11:9, 11:13, 13:14, 14:16! Formația constănțeană a obținut primele două puncte în clasament, dar jocul său a fost în general neconvingător, poate oarecum normal pentru startul campionatului și pentru problemele pe care le-a avut clubul în ultimele săptămâni.

„Este bine că am reușit să revenim pe tabela de scor în câteva momente importante ale jocului, pentru că s-a văzut că nu avem prea multe meciuri împreună. În această primă etapă, nu Dejul a jucat extraordinar, ci noi nu ne-am ridicat la nivelul la care ar trebui să fim. Altul e nivelul la care trebuie să jucăm, iar la Dej nu ne-am ridicat nici măcar la nivelul antrenamentelor pe care le facem”, a declarat centrul Andrei Laza după întâlnirea de la Dej. „A fost un meci destul de greu pentru actualul stadiu de pregătire al echipei, dar e bine că în cele din urmă am reușit să învingem. Cred că diferența a făcut-o mai buna noastră concentrare pe finalul setului decisiv. Nu este simplu să joci în sala din Dej, îmi amintesc că și în campionatul trecut am câștigat cu 3:2 acolo. Adevărul este că deocamdată nu suntem în formă maximă, de aici și evoluțiile oscilante pe parcursul aceluiași meci”, a spus antrenorul secund Radu Began.

Au evoluat formațiile - Unirea (antrenori Ovidiu Macarie și Tiberiu Szilagyi): Baciu - Rocamora 23p, Fuzeși 5p, C. Mocanu 9p, Dincă 17p, Veselinovic 17p, Kantor - libero (au mai jucat: Dascălu 1p, I. Rus, Gemănariu 3p); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Mitev 5p (3 blocaje) - Yordanov 28p, Ragin 7p (6 blocaje), Laza 8p, Ananiev 21p, Gotch 13p şi Skundric - libero (au mai jucat: D. Pavel 5p, Stancu).

Iată și celelalte rezultate din prima etapă: Universitatea Cluj - CSV Banatul Caransebeș 0:3 (21:25, 17:25, 20:25); SCM U. Craiova - Dinamo București 3:2 (23:25, 25:17, 25:20, 23:25, 15:11); Tricolorul LMV Ploiești - VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (25:16, 25:14, 25:16); ACSVM Zalău - Arcada Galați 2:3 (25:23, 25:21, 19:25, 21:25, 13:15); Știința Explorări Baia Mare - CSM București 3:0 (25:17, 25:22, 25:18).