Eșec dureros pentru Andy Murray la US Open

Tenis / US Open

Sport 09 Septembrie 2015 / 00:00 694 accesări

Tenismenul Andy Murray, locul 3 ATP și cap de serie nr. 3, a fost învins în optimile de finală ale US Open, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-3, 6-7 (2/7), 7-6 (7/0), de sud-africanul Kevin Anderson, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 15, britanicul ratând pentru prima dată din 2010 accesul în sferturi la un Grand Slam. Cei au disputat un meci de patru ore şi 18 minute, cel mai lung de la această ediţie a turneului american. Sud-africanul va juca în sferturi cu elveţianul Stanislas Wawrinka, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 5, care a trecut de americanul Donald Young, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, 6-4.

Într-un alt meci din optimi, al doilea favorit al turneului, elveţianul Roger Federer, l-a învins, cu scorul de 7-6 (7/0), 7-6 (8/6), 7-5, pe americanul John Isner, locul 13 ATP şi cap de serie numărul 13. Cu această ocazie, fostul lider mondial a stabilit un nou record, ajungând pentru a 46-a oară într-un sfert de finală la turneele de Grand Slam. Totodată, elvețianul a oprit seria impresionantă de meciuri fără game-uri pierdute pe propriul serviciu reușită de Isner. Astfel, americanul a bifat 110 game-uri fără break, ultima oară când și-a pierdut serviciul la New York fiind în 2013. Mai mult, în 429 de tiebreak-uri jucate în toată cariera, Isner nu cedase niciodată unul la zero. Federer îl va avea ca adversar în faza următoare pe francezul Richard Gasquet, locul 12 ATP şi cap de serie nr. 12, care a produs o surpriză în optimi, învingându-l pe cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP şi cap de serie nr. 6, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, 6-1.

La feminin, Petra Kvitova (Cehia), locul 4 WTA şi cap de serie nr. 5, s-a calificat în sferturi, după ce a învins-o, cu scorul de 7-5, 6-3, pe Johanna Konta (Marea Britanie), locul 97 WTA, într-un meci care a durat o oră şi 28 de minute. Dublă câştigătoare la Wimbledon, Kvitova este pentru prima dată în sferturi la US Open și se va lupta pentru un loc în semifinale cu italianca Flavia Pennetta, locul 26 WTA şi cap de serie nr. 26, care a depășit-o în optimi pe australianca Samantha Stosur, cap de serie nr. 22, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 20 de minute de joc.