Emisfera sudică face legea în rugby-ul mondial

Cupa Mondială de rugby 2015

Sport 18 Octombrie 2015 / 17:35 885 accesări

În weekend, cu cele patru meciuri contând pentru sferturile de finală, la Cupa Mondială de rugby 2015 a început faza eliminatorie a competiției. Cronologic, prima echipă calificată în semifinale a fost Africa de Sud, victorioasă cu scorul de 23-19 (12-13) în meciul cu Țara Galilor de pe arena londoneză Twickenham. Galezii, care nu au putut folosi mai mulți oameni de bază, accidentați, au condus mare parte a meciului, dar nu au mai putut reveni după ce Fourie du Preez a înscris, în minutul 75, singurul eseu al sud-africanilor. Celelalte puncte ale învingătorilor au fost reușite de Handre Pollard, din cinci lovituri de pedeapsă (9, 13, 17, 21, 62) și un drop-gol (52). Galezii au izbutit un singur eseu, prin Gareth Davies (18), transformat de Dan Biggar, care a mai punctat din trei l.p. (15, 47, 64) și un drop (40).

„ALL BLACKS“ S-AU DEZLĂNȚUIT LA CARDIFF

„Springboks“, câștigători ai trofeului în 1995 și 2007, vor întâlni în semifinale selecționata Noii Zeelande, care a surclasat Franța în meciul programat sâmbătă seară, la Cardiff. Victoria campionilor mondiali, scor 62-13 (29-13), este cea mai categorică din istoria CM de rugby într-un meci eliminatoriu! Precedentul record, constând într-o diferenţă de 43 de puncte, s-a înregistrat în 1987, când tot Noua Zeelandă s-a impus cu scorul de 49-6 în faţa naţionalei Ţării Galilor, în semifinale. În plus, doar trei formații au încasat mai multe puncte într-un meci la Cupa Mondială din acest an, cea mai „năpăstuită” fiind Uruguay, învinsă cu 65-3 de Australia. Alte scoruri de maidan de la RWC 2015 au mai fost Africa de Sud - SUA 64-0 și Argentina - Namibia 64-19, însă Uruguayul, SUA și Namibia nu sunt formații de calibrul Franței...

„UMILINȚĂ ISTORICĂ” PENTRU FRANCEZI

Revenind la disputa de pe Millennium Stadium din Cardiff, reeditare a finalei din 2011, trebuie precizat că europenii nu au avut nicio șansă în fața unor „All Blacks“ dezlănțuiți, care au penalizat orice eroare a adversarilor, au blocat perfect jocul pe treisferturi al francezilor și s-au folosit excelent de superioritatea lor fizică. Franța va fi în afara careului de ași la Cupa Mondială în premieră, după ediția 1991. După această „umilință istorică”, așa cum a fost etichetată de presa din Hexagon, selecționerul Philippe Saint-André a fost huiduit la Cardiff de suporterii „Cocoșilor Galici”.

Deținătoarea trofeului a reușit nu mai puțin de nouă eseuri în cel mai bun joc al său la actuala ediție, condusă de Julian Savea, care a înscris trei eseuri, în minutele 29, 38 și 59. El i-a egalat pe compatriotul său Jonah Lomu și pe sud-africanul Bryan Habana la capitolul eseuri marcate la o singură ediție a Cupei Mondiale, fiecare având acum câte opt. Savea și Hobana vor mai disputa însă câte două partide la actuala ediție, în semifinală și într-una dintre finale. În plus, Savea a ajuns la 38 de eseuri marcate în meciuri-test, din 39 de selecții pentru Noua Zeelandă, depășindu-i pe Lomu (37) și pe Tana Umaga (36).

Pentru Noua Zeelandă au mai reușit eseuri Brodie Retallick (11), Nehe Milner-Skudder (23), Jerome Kaino (50), Kieran Read (64) și Tawera Kerr-Barlow (68, 71), șapte fiind transformate de Dan Carter (11, 23, 29, 59, 64, 68, 71), care a marcat și dintr-o l.p. (7). Singura încercare a francezilor a fost opera lui Louis Picamoles (36), transformată de Morgan Parra (37). Scott Spedding (9) și Morgan Parra (15) au marcat din l.p.

NICI IRLANDA N-A PUTUT SALVA ONOAREA EUROPENILOR...

În primul sfert de duminică, Argentina a dispus de Irlanda cu 40-20 (20-10) într-un meci disputat la Cardiff, cu acoperișul de pe Millennium Stadium tras. Sud-americanii au început perfect și au preluat rapid conducerea cu 14-0, după eseurile lui Matias Moroni și Juan Imhoff (min. 3 și 10) transformate de Nicolas Sanchez, care a mai punctat și din două l.p. (13, 22), pentru 20-3 (Ian Madigan a redus din diferență în min. 20, din lovitură de pedeapsă). Până la pauză, „verzii” au marcat prin eseul lui Luke Fitzgerald, transformat de Madigan pentru 20-10 (min. 26). Europenii și-au continuat revenirea și în startul reprizei secunde, prin eseul lui Jordi Murphy (44), transformat de Madigan. Două l.p. executate de Sanchez (51) și Madigan (53) au dus scorul la 23-20, iar în minutul 60 Madigan a ratat incredibil o penalitate și posibilitatea de a egala la 23. Irlandezii au cedat psihic și scorul final a fost 40-20 pentru Argentina, care a mai înscris prin Sanchez (două l.p., 64 și 77), Tuculet (69) și Imhoff (73), ultimii doi eseuri transformate de Sanchez.

În semifinale se vor întâlni Africa de Sud cu Noua Zeelandă (la, 24 octombrie, ora 18.00), respectiv Argentina cu învingătoarea dintre Australia și Scoţia (la, 25 octombrie, ora 19.00).